doniczka do kwiatow

Podział doniczek ze względu na kształt

Kwiaty w domu nie tylko pięknie dekorują przestrzeń, ale też przynoszą różne inne korzyści. Na przykład zwiększają poziom wilgotności powietrza, a już samo patrzenie na nie zmniejsza poziom stresu i niepokoju. Aby jednak stanowiły element współgrający z charakterem wnętrza i nawiązujący do ogólnej aranżacji, warto uważnie dobrać do nich doniczki. Wybór jest ogromy, ale jednym z ważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę, jest ich kształt.

Podział doniczek ze względu na kształt

Być może pamiętasz jeszcze czasy, kiedy w sklepach można było kupić głównie okrągłe doniczki w kilku kolorach. Dziś wybór jest o wiele szerszy. Doniczki przestały pełnić jedynie funkcję użytkową. Stały się ważnym elementem aranżacyjnym, nad którego wyborem trzeba się dłużej zastanowić. Ze względu na kształt wyróżniamy doniczki:

  • okrągłe – mogą mieć formę walca lub być obłe,
  • trójkątne – mają taki kształt w przekroju,
  • kwadratowe,
  • prostokątne,
  • wielokątne – np. pięcio-, sześciokątne,
  • trapezowe,
  • misy i łódki.

Jeśli szukasz doniczek o ciekawych kształtach i kolorach, może Cię zainteresować oferta firmy PI-SHAPE z Małopolski. Specjalizuje się ona w kompleksowym wykonywaniu projektów wymagających cięcia laserowego, cięcia wodą, gięcia lub innego rodzaju obróbki metalu. Można jej więc zlecić także realizację własnego projektu doniczek lub innych dekoracji, a nawet mebli z metalowymi elementami.

Warto pamiętać, że wybór kształtu doniczki ma duże znaczenie, ponieważ to od niego zależy jej charakter i to, z jakimi aranżacjami będzie współgrać. Kolejne ważne czynniki to kolorystyka i materiał, z jakiego została wykonana. Te trzy elementy wart wziąć pod uwagę przy wyborze.

Doniczki loftowe – idealne do nowoczesnych wnętrz

Od dłuższego czasu jednym z wiodących trendów w aranżacji wnętrz w Polsce jest styl nowoczesny oraz, mający z nim sporo wspólnego, styl loftowy. Coraz więcej osób urządzając swój dom, stawia na prostotę formy, minimalizm i raczej naturalne materiały.

Jakie doniczki dobrze się komponują z takim wystrojem? Doniczki loft, które najczęściej wykonane są z metalu i mają kanciaste kształty. Połączenie surowości materiału z ciekawą, choć prostą formą i raczej neutralną kolorystyką doskonale podkreśla charakter loftowych i nowoczesnych wnętrz. Sprawdza się ono także przy aranżacjach w stylu skandynawskim i vintage.

Warto wspomnieć o też o tym, że obecnie można kupić nie tylko tradycyjne doniczki, ale też wiele ciekawych donic wiszących, a także stojaków z doniczkami. Połączenie takich rozwiązań wygląda bardzo efektownie.