W wielu miejscach pracy specjalistyczna odzież odgrywa szczególnie ważną rolę. Integralnym elementem każdego stroju pracowniczego jest obuwie robocze, które nie tylko zastępuje prywatne buty pracownika, lecz także zapewnia mu odpowiednią ochronę. Należy pamiętać o tym, że musi być ono prawidłowo dobrane – m.in. w oparciu o środowisko pracy i występujące w nim zagrożenia. Opisujemy, na jakie kwestie warto zwracać uwagę podczas wyboru.
Rodzaje obuwia roboczego
Na rynku znaleźć można rozmaite rodzaje obuwia roboczego. Różnią się one od siebie zastosowaniem, które z kolei determinuje ich cechy oraz funkcjonalność. Wśród nich wyróżnia się kilka typów, które dzielą się ze względu na:
- konstrukcję – półbuty, trzewiki, buty do kolan, buty z przedłużoną cholewką,
- przeznaczenie – obuwie chroniące przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, atmosferycznymi, prądem elektrycznym oraz obuwie antyelektrostatyczne i antystatyczne,
- stopień zagrożeń w miejscu pracy – obuwie bezpieczne, ochronne, zawodowe.
Podział ten ułatwia wybór odpowiedniego typu obuwia roboczego. Warto pamiętać o tym, że obowiązkiem prawnym wszystkich producentów jest właściwe oznaczenie poszczególnych rodzajów butów w sposób trwały i czytelny, łatwy do szybkiego odszyfrowania.
Obuwie pracownicze, które spełnia wszelkie europejskie normy, z powodzeniem znaleźć można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie – sprzedaż butów roboczych w Żarach oraz online oferuje firma Rolmasz.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów roboczych?
Najważniejszą kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas wyboru butów roboczych, jest ich zastosowanie. Muszą one być dobrane tak, aby spełniały wszystkie swoje funkcje, zapewniając jednocześnie maksymalną wygodę i bezpieczeństwo pracy.
We wszystkich modelach butów roboczych niezwykle ważną rolę odgrywa materiał wykonania. Jest on bezpośrednio związany z właściwościami obuwia i zawsze powinien być uwzględniany podczas jego wyboru – dodaje ekspert z firmy Rolmasz w Żarach.
Ponadto istotne są zastosowane w obuwiu rozwiązania konstrukcyjne. Buty robocze najczęściej wyposażone są w specjalny podnosek, który chroni stopę przed urazami mechanicznymi. Niektóre modele dodatkowo zawierają warstwę ocieplenia czy wzmocnienie cholewki.
Podczas wyboru należy dopilnować także, by rozmiar butów był idealnie dopasowany do stopy pracownika. Nie mogą one uciskać ani powodować dyskomfortu. Co więcej – w zależności od warunków pracy – muszą zapewnić one utrzymanie optymalnej temperatury, co zapobiegnie zarówno przegrzaniu, jak i wyziębieniu stóp.
Bogaty wybór obuwia roboczego, a także jasne zasady dotyczące jego oznaczenia i podziału, w dużym stopniu ułatwiają dobór odpowiedniego modelu. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze kupować buty, które pochodzą z zaufanego źródła, co zagwarantuje ich wysoką jakość i maksymalną funkcjonalność.
Leave a Reply