plywanie

PŁYWANIE – korekcja postawy, sposób na kondycję i hobby 

Oglądaliście „Słoneczny patrol”? Tej aktywności nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym wpisie zajmiemy się pływaniem. Sprawdzimy, jaki strój i sprzęt sportowy jest potrzebny, by być dobrym pływakiem. No i od czego właściwie zacząć.

Co warto wiedzieć o pływaniu?

Pływanie to popularny sport wodny, w którym liczy się technika poruszania rękami i nogami tak, by jak najszybciej pokonywać odpowiedni dystans. Treningi czy zawody najczęściej odbywają się w basenie. Jeśli chodzi o amatorskie pływanie to basen ma długość 25 metrów natomiast basen sportowy, olimpijski ma długość 50 metrów. Zawody w pływaniu odbywają się na różnych dystansach ale najbardziej popularne to: 50, 100 i 200 metrów. Wyróżniamy cztery podstawowe style pływania: klasyczny (Tzw. Żabka), motylkowy (tzw. Delfin), grzbietowy i dowolny. Pod pojęciem „styl dowolny” kryje się popularny kraul (ang. Crawl – „czołgać się”, „pełzać”) – jest to najszybszy, obok „delfina”, styl pływania w pozycji „na brzuchu”. Do najpopularniejszych w historii pływaków należą: Amerykanin Michael Phelps, Australijczyk Ian Thorpe, a w Polsce – Otylia Jędrzejczak (złoty medal na Olimpiadzie w Atenach w 2004 roku), Paweł Korzeniowski, Radosław Kawęcki czy Konrad Czerniak.

Jakie sprzęty są potrzebne?

Żeby pływać trzeba mieć odpowiedni strój i akcesoria. Ich dobór oczywiście zależny jest od tego czy pływamy amatorsko czy wyczynowo. W skład stroju wchodzą: kąpielówki lub strój kąpielowy i czepek. Właściwie, jeśli chodzi o pływanie amatorskie, to tyle wystarczy. Nie jest to bowiem wymagający sport. Jeśli chodzi o sprzęt sportowy, który możemy tu wymienić to: klapki (buty do poruszania się po terenie pływalni) oraz okulary do pływania – używamy je głównie po to, by chronić oczy przed działaniem wody chlorowanej. Instruktorzy pływania używają desek treningowych oraz płetw i wiosełek lub bojek. Jest to sprzęt, który przez swą lekkość materiału, ma za zadanie utrzymywać nas bliżej tafli wody. Podobne zadanie spełniają kamizelki i rękawki tylko, że w tym przypadku są to nadmuchiwane akcesoria. Możemy spotkać również zatyczki do nosa, maski czy bardziej prozaiczne – ręczniki. Wszystkie akcesoria do pływania znajdziesz w Decathlonie.

Od czego należy zacząć?

Jeśli chodzi o pływanie amatorskie to należy zacząć od odpowiedniego miejsca. Najbezpieczniej pływać na basenie i to właśnie tutaj zaczynają amatorzy. Możemy próbować sami – wystarczy strój i woda, jednak najlepiej poprosić o pomoc kogoś doświadczonego np. instruktora pływania. Warto najpierw przećwiczyć technikę utrzymywania się na wodzie, oddech, pracę nóg, pracę rąk by później połączyć te elementy w spójną całość. Następny etap polega na doskonaleniu szybkości i techniki pływania. Warto przećwiczyć skoki na główkę ze słupka a także oddech pod wodą ponieważ ma to znaczenie w sportowym pływaniu. Na zawodach sportowych punktowana jest szybkość, ponieważ to ona jest wyznacznikiem i dowodem opanowania odpowiedniej techniki pływania.

Jaki sprzęt z Decathlonu warto mieć?

W ofercie sklepu Decathlon, oprócz wszelkiej maści sprzętu sportowego, znajdziesz dobrej jakości sprzęt do pływania. Jak już wspomnieliśmy wybór sprzętu powinieneś uzależnić od tego, czy jesteś sportowcem, czy dopiero zaczynasz pływać.

Jeśli chodzi o bardziej prosty sprzęt to warto zwrócić uwagę na:

  • Czepek pływacki z dzianiny powlekanej silikonem silimesh firmy Nabaiji – Ten, wysoko oceniany przez użytkowników, produkt zapewni Ci wygodę dzięki temu, że mocno trzyma się głowy. Jest bardzo miękki i nie ciągnie za włosy a, co za tym idzie, dobrze się w nim pływa.
  • Okularki pływackie 100 XBASE L Jasne szkła firmy Nabaiji – te świetne okulary pływackie, z jasnymi szkiełkami, są stworzone z myślą o początkujących pływakach ale, dzięki swoim możliwościom regulacji i dobremu wykonaniu, z pewnością spełnią Twoje wymagania.

Jeśli natomiast jesteś już zaawansowanym pływakiem, ze sportowym zacięciem, wybierz:

  • Długie płetwy pływackie 900 TOPFINS – Te płetwy wzmocnią Twoje ciało i organizm, ponieważ doskonale sprawdzają się do treningu wytrzymałości, prędkości i oddechu. Z nimi poczujesz się jak ryba w wodzie.

Pływanie – co dalej?

Wiesz już, czym jest pływanie, co je wyróżnia i jak zacząć uprawiać ten sport, więc… do dzieła. Wejdź na stronę internetową DECATHLON.PL, zakup odpowiedni sprzęt i ruszaj na basen. Żaden akwen nie będzie Ci straszny a znajomi docenią to, jak pozytywnie zmieni się Twoje ciało. Wydolność organizmu także. A przecież w zdrowym ciele zdrowy duch – nie zwlekaj więc i płyń… do sklepu.