Czy szkolenia z przywództwa działają?

Popularne ostatnio szkolenia z przywództwa kosztują niemało pieniędzy. Nic dziwnego. Efekty, które mają zapewnić w długim terminie, są warte miliony. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo pozytywnych opinii, które zachęcają do wzięcia udziału w tego typu szkoleniu. Warto jednak podkreślić, że takie zajęcia nie zawsze działają, nawet jeśli zostaną przygotowane przez światowej sławy ekspertów. Dlaczego szkolenia z przywództwa nie przynoszą oczekiwanych efektów? Oto kilka powodów!

Niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu

Ogromnym problemem jest wysyłanie na szkolenia z przywództwa osób, które przywódcami wcale być nie chcą. Mniejsza z tym, jeśli ktoś nie posiada odpowiednich kompetencji – te wolniej lub szybciej można wyćwiczyć. Takie szkolenie jednak zupełnie mija się z celem, jeśli uczestnik nie widzi się w roli lidera, a jego motywacja leży gdzieś na dnie Rowu Mariańskiego. Nawet najbardziej doświadczony szkoleniowiec nie zrobi z niego przywódcy, który porwie tłumy. Co więcej, taka inwestycja będzie zupełnie bezsensownym kosztem nie tylko w aspekcie finansowym, ale także może doprowadzić do rozłamu zespołu wewnątrz firmy. Jeśli człowiek, który powinien przewodzić i wskazywać kierunek działań, nie zrobi tego w odpowiedni sposób, wówczas katastrofa gwarantowana.

Zobacz także: https://www.hyperweb.pl/szkolenie-z-przywodztwa-dla-kogo-jakie-korzysci-niesie/

No idź na to szkolenie, ale i tak nic z tego nie będzie

Pracownik, który chce się rozwijać, to skarb. Ten skarb może jednak skutecznie zaprzepaścić nieodpowiednie zachowanie przełożonych. Jeśli oni sami wątpią w to, że szkolenie z przywództwa może przenieść organizację na nowy poziom, wówczas nawet najbardziej zaangażowany podwładny nie zrobi cudów. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby wysyłając przyszłego przywódcę na szkolenie dostarczyć mu odpowiedniej dawki motywacji. A co najmniej tej motywacji nie odbierać. Pracownik chce podnosić swoje kompetencje i działać na rzecz firmy? Doskonale! Warto dodatkowo zachęcić go dobrym słowem. Wówczas koszt szkolenia zwrócić się kilkudziesięciokrotnie. A może i więcej?

Milion spraw w trakcie szkolenia z przywództwa

Dostajesz maila z zadaniem do wykonania na wczoraj i Twój świat staje do góry nogami. Brzmi znajomo? Niestety niektórzy szefowie wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że wysyłając pracownika na szkolenie, powinni pozwolić mu się… szkolić. Nie ma nic gorszego niż zalewanie przyszłego przywódcy falą niecierpiących zwłoki zadań czy prośbą o uczestnictwo w kolejnej nic nieznaczącej telekonferencji. Nawet opuszczenie zaledwie jednego warsztatu może drastycznie zmniejszyć szanse uczestnika na zostanie dobrym liderem. A już z pewnością jego wiedza będzie odstawać od tej, którą udało się pozyskać pozostałym osobom. Jeśli zatem jakaś firma chce zaprzepaścić potencjał swojego pracownika – wówczas proszę bardzo! Wyślijcie podwładnego na szkolenie, a następnie zasypcie go mailami.

Co zatem zrobić, aby szkolenie z przywództwa przyniosło pożądany skutek? Najlepiej dzień wcześniej poinformować pracownika, że powinien całą swoją uwagę skupić na warsztatach, w związku z czym tego dnia nie będzie otrzymywał wiadomości od firmy. Warto jednocześnie dać mu do zrozumienia, że jeśli w tym czasie pojawi się jakaś prawa niecierpiąca zwłoki – wówczas on sam może jak najbardziej skontaktować się z przełożonymi.

Samo się nie zrobi, czy wdrażanie wiedzy

Samo uczestnictwo w szkoleniu z przywództwa nie zrobi z nikogo lidera. Owszem, pozwoli na pozyskanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, jednak odpowiednie wdrożenie to klucz do sukcesu. Wymaga jednak poświecenia zarówno czasu, jak i współpracy całego teamu. Dlatego też po odbyciu szkolenia warto przygotować cały zespół na zmiany, jakie będą się dokonywać. Zazwyczaj do osiągnięcia tego celu wystarczy krótka rozmowa, która, choć krótka, potrafi zdziałać cuda. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że umiejętności przywódcze to kompetencje miękkie. Nie zobaczy się ich więc w tabelce w Excelu, a ich wdrożenie wymaga odpowiedniej ilości czasu. Dlatego nie warto pośpieszać przyszłego lidera i wymagać od niego, aby efekty szkolenia były widoczne już na drugi dzień. Ogromne znacznie przy wprowadzaniu zmian ma także zaufanie. Choć część wiedzy wyniesionej ze szkolenia może wydawać się bezsensowna, warto spróbować ją wprowadzić i zaczekać cierpliwie na efekty. Być może nie pojawią się one w jednej organizacji, jednak w drugiej mogą doprowadzić do eskalacji zysków. W końcu właśnie po to wydaje się niemałe pieniądze na szkolenia z przywództwa, aby w perspektywie długoterminowej otrzymać solidny zwrot z inwestycji.

Nie trać czasu na nieefektywne szkolenia. Skorzystaj z oferty Game Changers Academy: https://gamechangersacademy.eu/oferta/