ogrod

Ogród – co zrobić, by był przyjazny dzieciom?

Posiadanie ogrodu to ogromny komfort, szczególnie wiosną i latem. Kiedy tylko robi się ciepło, zamiast kisić się w pokojach, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z dobroczynnego wpływu świeżego powietrza. Zobacz, co zrobić, aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu nie przed ekranem telewizora lub smartfona, a we własnym ogrodzie.

Odpowiednia aranżacja ogrodu

Do aranżowania ogrodu należy podejść tak, jak do wszystkich urządzanych w domu pomieszczeń. Niezbędny jest odpowiedni, dokładnie przemyślany plan, który obejmuje podział przestrzeni na konkretne strefy. Grunt, aby odpowiednio wcześnie określić miejsca, które posłużą nam do gier i zabaw zespołowych – nie powinny się znajdować ani przy drodze, ani też tam, gdzie zaplanowaliśmy posadzenie roślin. Jeśli chcemy mieć pociechy na widoku, powinniśmy ulokować piaskownice dla dzieci oraz domki zabaw na dobrze widocznym z każdego punktu ogrodu obszarze. Nie można również pominąć kwestii bezpieczeństwa – nie tylko w kwestii odgrodzenia ogródka od ulicy, uważnego zabezpieczenia studni, czy sypkiego, nierównego terenu, ale również wyeliminowania trujących oraz kłujących roślin. Niewskazane jest także sadzenie pewnych gatunków kwiatów i drzew, za to koniecznie należy dbać o trawniki, co pomoże zminimalizować obecność kleszczy i komarów.

Uwagę dzieci najłatwiej zwrócić organizując im interesujące i zróżnicowane atrakcje, jednak ulokowane względem siebie w przemyślany sposób. Doskonałym rozwiązaniem jest przygotowanie rozmaitych stanowisk, tak jak to bywa na miejskich placach zabaw. Piaskownice dla dzieci nie powinny znajdować się w nadmiernie nasłonecznionym miejscu, natomiast namiot relaksacyjny lepiej ulokować z dala od intensywnie użytkowanego boiska, z którego mogą dobiegać szumne okrzyki.

Ogród jako miejsce zabaw – co powinno się w nim znaleźć?

Wybierając meble i atrakcje, dobrze jest mieć na uwadze aktywności, jakie najbardziej cieszą nasze pociechy. Dla jednych najlepszym pomysłem będzie stworzenie namiastki placu zabaw, innym wystarczy krótko ścięty trawnik służący za boisko, dla innych clou są piaskownice dla dzieci. Dla zapewniania różnorodności warto rozważyć wielofunkcyjne domki, które stanowią połączenie kilku atrakcji. Drewniane modele, na które składa się piaskownica, chatka, ścianka wspinaczkowa oraz pleciona huśtawka, dają wiele możliwości, dlatego nie znudzą się przez długie lata.

Świetnym pomysłem są również sezonowe atrakcje. Wiosną w ogrodzie między drzewami obowiązkowo powinien znaleźć się hamak, w którym można się zdrzemnąć po obiedzie, natomiast lato nie może się obejść bez basenu z chłodzącą wodą. Tych kilka niepozornych akcesoriów potrafi sprawić większą frajdę, niż cała elektronika razem wzięta.