Odwodniona skóra twarzy — jak ją rozpoznać?

Odwodniona skóra to stan, który w pewnym okresie może dotknąć każdego z nas. Jednak można go też stosunkowo łatwo rozpoznać i za pomocą odpowiedniej hydratacji rozwiązać. Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele: od nieodpowiedniej pielęgnacji, przez czynniki środowiskowe aż po długotrwały stres. Jak rozpoznać odwodnioną skórę twarzy? Podpowiadamy. 

Jak rozpoznać odwodnioną skórę twarzy?

Do podstawowych objawów świadczących o odwodnionej skórze twarzy należy uczucie napięcia, utrata elastyczności, powiększone pory oraz pieczenie. Jeżeli stan ten będzie się długo utrzymywał, to w kolejnym etapie zauważymy pojawienie się zmarszczek mimicznych i linii odwodnieniowych na twarzy.

Odwodniona skóra pod oczami stanie się cieńsza i bardziej delikatna. Cera straci swój naturalny kolor i blask, a w zamian stanie się zaczerwieniona i podrażniona. Zacznie się również szybko przesuszać, ponieważ gruczoły łojowe nie będą w stanie pomóc jej w nawilżeniu.

Sucha czy odwodniona skóra — jak to rozpoznać?

Podobne do wyżej wymienionych objawów wykazuje skóra sucha. Jednak należy pamiętać, że odwodnienie jest jedynie stanem tymczasowym, który jest możliwy do odwrócenia. Jeśli więc dolegliwości takie zauważamy dopiero od pewnego czasu, może to oznaczać, że skóra jest odwodniona.

Dodatkowo skóra sucha często objawia się również suchością łokci, kolan, rąk lub stóp. Odwodniona skóra zazwyczaj swoje pierwsze oznaki ukazuje na twarzy i na pierwszych etapach uczucie ściągnięcia może pojawiać się jedynie sporadycznie. W przypadku cery suchej jest natomiast odczuwalne niemal przez cały czas.

Jakie są przyczyny odwodnienia skóry na twarzy?

Do przyczyn odwodnienia skóry twarzy można zaliczyć czynniki środowiskowe takie jak: silny wiatr, mróz, zmiany temperatur czy ekspozycję na słońce, a nawet zanieczyszczenie powietrza. Można zaliczyć do nich również używki, leki i stres.

Jedną z najczęstszych przyczyn odwodnienia cery jest również jej nieodpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki, które stosowane są na co dzień, powinny być delikatne i zapewniać jej optymalne nawilżanie. Dlatego warto zrezygnować z produktów, które zawierają w swoim składzie alkohol, parabeny czy substancje zapachowe.

Jak zapobiegać odwodnieniu skóry?

Wtedy kiedy skóra już jest odwodniona, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i odpowiednim jej zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu warto stosować filtry przeciwsłoneczne i mocno nawilżać twarz.

Jak pomóc odwodnionej skórze twarzy?

Odwodniona skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Z tego powodu do jej oczyszczania należy stosować płyny micelarne i mleczka do demakijażu dedykowane cerze wrażliwej. To samo dotyczy żeli do mycia i toników. Muszą być pozbawione mocnych substancji oczyszczających i alkoholu.

Z kolei kremy do twarzy powinny być hipoalergiczne i dostarczać skórze wszystkich niezbędnych składników. Warto sięgnąć po preparaty zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, pantenol czy niacynamid, które nie tylko nawilżają naskórek, ale również wnikają w głąb skóry i wspomogą proces jej regeneracji.