zabytki w polsce

Najpopularniejsze Polskie zabytki

Polska jest krajem, które kryje w sobie wiele pięknych i ciekawych miejsc. Prym wśród światowych rankingów wiodą głównie krakowskie zabytki. Udając się z rodziną na wakacje po Polsce warto wiedzieć, które zasługują na obowiązkowe zwiedzanie. O których obiektach, więc mowa?

Zamek krzyżacki w Malborku

To jeden z najpopularniejszych zabytków północnej Polski. Zamek ten ma powyżej 250 000 metrów sześciennych i stanowi realny przykład obronnej budowli gotyckiej. Określany jest mianem największej góry cegieł w Europie, ponieważ do jego powstania zużyto miliony sztuk tego materiału. Współcześnie zamek jest całościowo odrestaurowany, dzięki czemu turyści mają okazję zwiedzić znaczną część tej budowli. Proces budowy trwał od 1280 roku do połowy XV wieku pod patronatem zakonu krzyżackiego.

Stare Miasto w Zamościu

Budowa Starego Miasta w Zamościu oparta była na włoskich wzorcach miasta idealnego. Na całe szczęście miasto nie zostało zbytnio dotknięte okresem II Wojny Światowej. Wedle danych w tym czasie spadła w tym miejscu jedynie jedna bomba. Miasto to określane jest mianem perły renesansu. Do dziś dzień podziwiać można pierwotny plan zabudowy, fortyfikacje oraz różne budowle, będące kompilacją jednocześnie włoskich jak i środkowoeuropejskich tradycji architektonicznych.

zabytki w polsce

Krakowskie zabytki

Jak już wspomniano turyści zagraniczni najczęściej w rankingach najlepszych miejsc w Polsce wymieniają największe krakowskie zabytki takie jak Stare Miasto,Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki czy słynny Kazimierz. Oprócz ogromnej ilości zabytków światowej klasy, miasto to szczyci się bogatą ofertą kulturalną, doskonałymi knajpami i klubami. To miasto o niezwykłym klimacie i duszy.

Stare Miasto w Warszawie

Stolica Polski w czasie Powstania Warszawskiego została niemalże doszczętnie zniszczona. Mówi się, że destrukcja dotyczyła ponad 85% Starego Miasta. Po II Wojnie Światowej, przez 5 lat miało miejsce odbudowywanie tej najpiękniejszej dzielnicy Warszawy. Stare Miasto zaliczane jest jako jedyny przykład na świecie, w którym dokonano całkowitej odbudowy zabytków, które pojawiły się między XIII, a XX wiekiem. Współcześnie centrum stolicy przypomina oddzielne miasteczko, charakteryzującą się ciasną zabudową i średniowiecznym układem ulic. To miejsce szczególnie ukochane przez turystów w Warszawie.

Zamek w Mosznej

To zamek, który wizualnie sprawia piorunujące wrażenie. Dzieli się na trzy części, które powstawały w różnych okresach, dzięki czemu widać w nich styl barokowy, neorenesansowy oraz neogotycki. Wspólne zestawienie tych nurtów sprawiło, że jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu budowli, mieszczących się w Środkowej Europie. Zamek ten liczy 365 pomieszczeń, z czego na zewnątrz naliczyć można 99 wież i wieżyczek. To zamek, który swoim wyglądem nawiązuje do bajkowych scenerii.

Sandomierz

Sandomierz jest miastem przepięknie położonym na siedmiu wzgórzach nad Wisłą. Często nazywany jest Polskim Rzymem. To najstarszy obiekt miejski w Polsce, mieszczący w sobie ponad 100 zabytków, odnoszących się do historii miasta.