Faza wzrostu włosa składa się z anagenu, katagenu i telogenu. To, za sprawą ostatniej fazy pojawia się problem z łysieniem. Łysienie telogenowe dotyczy kobiet, a także mężczyzn. Dowiedz się, jaki wpływ ma faza wzrostu włosa, na problemy z łysieniem. Jak leczyć taki problem ? Gdzie szukać pomocy ?
Łysienie telogenowe – na czym polega ?
Włosy u każdego człowieka jak wiadomo maja 3 fazy wzrostu. Każda faza ma swój cykl życiowy.
- Anagen – czyli faza wzrostu naszego włosa, zazwyczaj trwa od 2 do nawet 6 lat.
- Katagen – jest okresem przejściowym, trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. W tym czasie nasz włos przygotowuje się do wypadnięcia.
- Telogen – czyli czas w którym nasz mieszek włosowy jest w spoczynku. Taki etap trwa od 2 do 6 miesięcy. Podczas tej fazy, włos robi się słaby, a jego wzrost jest zahamaowany. W wyniku takiego działania włos wypada, a w jego miejscu tworzy się nowa opuszka oraz nowy włos. Na ta fazę duży wpływ mają choroby, hormony, a także okres przekwitania.
Jak sama nazwa wskazuje, łysienie telogenowe, spowodowane jest problemami z 3 fazą wzrostu włosa. Wypadanie włosów, spowodowane jest przejściem w fazę spoczynku, zwiększonej ilości włosów. U osoby zdrowej, w tej fazie jest ok 10 % włosów. Skrócona faza anagenu, wydłuża fazę telogenową, powodując widoczne przerzedzenia na włosach. Na szczęście, mieszki włosowe nie zanikają, jak w przypadku innych rodzajów łysienia.
Przyczyny łysienia telogenowego
Wiadomo również, iż na nasze włosy, ma duży wpływ stan przydatków skóry. Zaburzenia równowagi ustrojowej, mogą spowodować zahamowanie wzrostu włosa, a także jego wypadanie. Do najczęstszych czynników, mających wpływ na powstanie tego typu łysienia zaliczamy:
- Genetyka
- Środowisko
- Stres
- Rozregulowana gospodarka hormonalna
- Obciążenie organizmu
- Niedobór żywieniowy
- Przyjmowane leki np.:przeciwzakrzepowe
- Procesy zapalne
- Choroby zakaźne
- Infekcje
- Zatrucia
- Choroby skóry
- Alergie
Przyczyn jest sporo, część z nich jest na szczęście tylko sytuacja przejściową. W sytuacjach przejściowych, włosy powinny się zregenerować w okresie 6 miesięcy od znalezienia przyczyny.
Łysienie telogenowe – kogo może dotyczyć ?
Nie ma określonej konkretnej grupy osób, u których może wystąpić ten rodzaj łysienia. Wiadomo jednak, że jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia wśród kobiet, ale dotyczyć może również mężczyzn. Czynnikami które mogą mieć wpływ, na powstanie problemu związanego z łysieniem telogenowym są:
- Wiek
- Płeć
- Zawód
- Wpływ czynników drażniących
- Genetyka
W przypadku kobiet, problem z wypadaniem włosów jest bardziej doskwierający. Każda z pań, uważa włosy za atrybut kobiecości, a wraz z ich utratą maleje pewność siebie. Dlatego, zdecydowanie częściej do lekarza po pomoc udają się kobiety, ponieważ problem tkwi również w psychice a także ogólnej samoocenie. Zaburzenia hormonalne, zdecydowanie częściej występują u kobiet, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, diety, ciąża, czy choroby tarczycy mają ogromny wpływ na stan włosów. Dlatego uważa się, że to kobiety są bardziej narażone na łysienie telogenowe, u panów zdecydowanie częściej występuje natomiast łysienie androgenowe.
Wiek nie odgrywa większego znaczenia, ponieważ zarówno dzieci jak i osoby starszą mogą borykać się z tą chorobą. Jednak najczęściej pierwsze oznaki pojawiają się między 30-40 rokiem życia.
Wpływ innych chorób
Ogromny wpływ na nasz organizm mają choroby. Niestety każde osłabienie organizmu, gorączka czy choroby zakaźne odbijają się na naszych włosach. Stany zapalne, niedoleczone infekcje powodują walkę naszego organizmu z obecnym patogenem. Taka wzmożona walka, osłabia włosy, powodując zahamowanie wzrostu, a także może prowadzić do wypadania. Przyjmowanie leków, czy zbyt mała ilość witamin, ma również negatywny wpływ na stan włosów.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić ?
W przypadku łysienia telogenowego, przyczyny utraty zazwyczaj sią odwracalne. Objawy, to nie tylko widoczne przerzedzenie włosów, ale również ich stan ogólny. Pierwszym niepokojącym objawem, jest wzmożone wypadanie włosów. Najbardziej zauważalne jest podczas, mycia, czesania oraz spania. U osoby zdrowej każdego dnia wypada ok 100-150 włosów. U osoby chorej, ta ilość jest zdecydowanie większa. Problem z łysieniem telogenowym, na szczęście nie prowadzi do całkowitego wyłysienia. Charakterystycznymi objawami dla tego rodzaju łysienia są również:
- Ubytek w brwiach
- Mniejsze owłosienie na kończynach
- Ubytek owłosienia pod pachami
Diagnostyka oraz leczenie
Podczas wizyty u lekarza, niezależnie czy będzie to dermatolog czy trycholog, konieczny będzie dokładny wywiad lekarski. Uzyskane w ten sposób informację, dotyczące naszych chorób, leków oraz genetyki pozwolą odpowiednio zdiagnozować problem i zastosować leczenie. Badaniem dodatkowym, jest wykonanie trichogramu. Takie badanie pozwoli dokładnie określić stan, oraz fazę wzrostu włosa. Dodatkowe badanie laboratoryjne, pomogą także ustalić, czy nasz organizm ma niedobory witamin, czy pojawiające się stany zapalne.
Leczenie łysienia androgenowego, opiera się głównie na wyrównaniu gospodarki hormonalnej, a także przywróceniu naszego organizmu do dobrego stanu. Z reguły zastosowane zostają, preparaty na wzmocnienie włosów. Ogólnie podczas tego rodzaju łysienia, wypadanie i przerzedzenie włosów jest krótkotrwałe. Ponieważ, jest spowodowane przez inne czynniki osłabiające, które z czasem przestają mieć wpływ na nasz organizm. Dodatkowo mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu, i nowe włoski odrastają, i są zauważalne, pomimo zwiększonej ilości utraconych włosów.
Leave a Reply