ksiazki uzywane

Kupujemy książki używane – czym kierować się przy ich wyborze?

Czytanie książek wciąż plasuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych rozrywek wśród Polaków. Na przestrzeni ostatnich lat, wielu czytelników przesiadło się z papierowych wydań na nośniki multimedialne w postaci e-booków i audiobooków, jednak papierowe książki wciąż mają specjalne miejsce w sercach miłośników literatury. Tradycyjne czytanie też może być eko, zwłaszcza gdy sięgamy po książki używane. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy!

Stan używanych książek

Przed zakupem konkretnego tytułu z drugiej ręki warto sprawdzić, w jakim stanie jest interesujący nas egzemplarz. Podejrzanie niska cena może świadczyć o tym, że poprzedni właściciel nie obchodził się z książką w sposób odpowiedni, albo też lubił często wracać do lektury. Używane książki z licznymi śladami użytkowania mają swój urok, jednak nie każdemu czytelnikowi będzie to odpowiadać. Wielu z nas traktuje książki nie tylko w kategoriach miłej rozrywki, ale też stylowej ozdoby wnętrza, więc zbyt „sfatygowane” egzemplarze raczej nie wchodzą w rachubę. Kupowanie książek z drugiej ręki stwarza jednak okazję do pozyskiwania pozycji wydawniczych w nienaruszonym stanie, jednak przed dokonanie transakcji w sieci warto poprosić o dodatkowe zdjęcia.

Książki używane – tylko przemyślane wybory

Niższe ceny książek używanych w stosunku do pachnących nowością egzemplarzy to prawdziwy raj dla książkoholików, ale jednocześnie też pułapka. Wielu z nas popełnia podstawowy błąd, jakim jest kupowanie tytułów spoza kręgu naszych zainteresowań tylko dlatego, że kuszą atrakcyjną ceną. W ten sposób nie tylko marnujemy nasze ciężko zarobione pieniądze, ale też zagracamy swoją biblioteczkę i pozbawiamy szansy na tani zakup osób, którym konkretne pozycje bardziej się przydadzą. Zakupy w sklepie z używanymi książkami? Jak najbardziej, jednak za każdym razem warto zachować zdrowy rozsądek.

Gdzie kupować książki używane?

Jeszcze do niedawna, jedynym sposobem na „upolowanie” tanich książek z odzysku były wizyty w antykwariatach stacjonarnych czy pchlich targach, gdzie znalezienie interesujących pozycji często zajmowało długie godziny. Obecnie wystarczy skorzystać z usług sklepów i platform internetowych z książkami używanymi i zamówić najciekawsze dla nas tytuły bez wychodzenia z domu. Co ciekawe, coraz więcej portali oferuje możliwość sprzedania używanych książek, więc bez problemu możemy pozbyć się niechcianych powieści, biografii czy reportaży zalegających w naszych domowych biblioteczkach. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w czasach pandemii.