Sposób na podniesienie libido

Jak zwiększyć poziom libido?

Z ochotą na seks bywa różnie – raz targają Tobą nieskończone pokłady popędu seksualnego, innym razem kompletnie nie jesteś skora do łóżkowych igraszek. Na spadek poziomu libido może mieć wpływ wiele czynników, z których istnienia nawet nie do końca zdajesz sobie sprawę. Jednak często bywa tak, że główne przyczyny Twoich problemów z apetytem na seks siedzą w Twojej głowie. Aspekt psychiczny i emocjonalny ma ogromny wpływ na życie seksualne, a gorszy okres przytrafia się niemal każdemu. Nie jest to wcale powód do wstydu – ważne, by wiedzieć, jak znowu poczuć te przyjemne dreszcze w okolicach intymnych. Zatem jak skutecznie zwiększyć poziom libido?

Co to jest libido?

Najprościej rzecz ujmując, libido jest to popęd seksualny, ochota na seks i intymną bliskość z partnerem. Choć często używa się określenia „poziom libido”, tak naprawdę nie da się go w żaden sposób zmierzyć czy zważyć. Podobnie jak w przypadku emocji – również silnie je odczuwasz, ale jeśli ktoś by Cię zapytał na ile czujesz się szczęśliwa czy smutna, nie będziesz w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Libido nierzadko sprowadzane jest do miana instynktu, który ma zaspokoić potrzeby seksualne człowieka, jednak gdyby nie libido, nie byłoby nas na świecie. Seks to nieodłączna część życia, dlatego jeśli pojawiają się problemy z popędem seksualnym, powodują one serię niefortunnych wydarzeń.

Spadek poziomu libido u kobiet: przyczyny

Brak ochoty na seks jest rzeczą całkowicie naturalną, jednak jeśli problem nie ustępuje i powoli się nasila, powinnaś poszukać przyczyny. Ta najczęściej ma swoje źródło w codziennych problemach, ciągłym stresem i niską samooceną. Jeśli nie zaakceptujesz samej siebie, trudno będzie Ci się otworzyć na bliskość z partnerem. Obniżony poziom libido może być także skutkiem zażywania antykoncepcji hormonalnej czy antydepresantów, a także poważniejszych schorzeń. Jeśli zmagasz się z cukrzycą czy chorobą wieńcową, brak ochoty na seks może zdarzać się dosyć często. Jednak aby mieć pewność, powinnaś udać się do lekarza.

Libido: jak zwiększyć ochotę na seks?

Regularne wyładowywanie napięcia seksualnego ma korzystny wpływ na wiele aspektów życia codziennego. Uprawiając seks z pewnością czujesz się bardziej zrelaksowana, rozluźniona, lepiej radzisz sobie ze stresem i napięciami. Dzięki udanemu życiu seksualnemu Twój związek z partnerem staje się bardziej scementowany i oparty na bliskiej relacji. Korzyści z uprawiania z seksu jest znacznie więcej, dlatego sprawdź, jak możesz zwiększyć swój poziom libido.

Co podnosi libido? Brak stresu i napięć

Życie bez ani grama stresu jest niemożliwe, ale możesz spróbować zredukować jego poziom do absolutnego minimum. Postaraj się nie przynosić pracy do domu, a wykonywanie obowiązków domowych nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Jeśli stres pożera Cię od środka, trudno skupić się na czerpaniu przyjemności z seksu. Możesz również zapisać się na zajęcia fitness czy jogi, które pomogą uporządkować Twoje myśli.

Co podnosi libido? Małe przyjemności

Ciągle jesteś na diecie i odmawiasz sobie pysznego jedzenia i słodkich przekąsek? Każdy jest człowiekiem i od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na „cheat day”. Jeśli jesteś miłośniczką czekolady tym lepiej dla Twojego libido – czekolada wyzwala w nas hormony szczęścia, dzięki czemu masz większą szansę, że już niedługo znów poczujesz przyjemne uczucie pożądania.

Co podnosi libido? Dobry sen

Natłok codziennych obowiązków sprawia, że skracamy nasz sen tylko po to, by mieć więcej czasu na obowiązki domowe czy zawodowe. Nie ma lepszego lekarstwa na dolegliwości niż zdrowy, długi sen. Dlatego postaraj się spać przynajmniej 7 godzin na dobę. Ochota na seks powinna wrócić już niedługo.