Inteligentne oświetlenie

Jak zaplanować inteligentne oświetlenie?

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie tworzy atmosferę i zapewnia bezpieczeństwo. Dobrze przemyślany koncept inteligentnej iluminacji pozwala ponadto zaoszczędzić energię. System może włączać i wyłączać światło zgodnie z wymaganiami lub przyciemniać je w zależności od pory dnia. A wszystko za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.

Przemyśl potrzeby

Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie organizacji budowy (więcej na ten temat – https://www.taniobuduj.com.pl/kategoria/organizacja-budowy/) czy tylko remont, planując oświetlenie dokładnie określ swoje potrzeby. Jakiego światła potrzebujesz, jak korzystasz z poszczególnych pomieszczeń i jakie dodatkowe funkcje będą dla Ciebie użyteczne. Czy wszystko ma się odbywać automatycznie czy chcesz zdalnie kontrolować system? Steruj światłem zgodnie z konkretnym zapotrzebowaniem. Oświetlenie najlepiej planować, mając na uwadze jego zastosowanie. W pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu, takich jak pokój biurowy, gabinet, piwnica czy garaż powinno być umieszczone światło o spektrum zbliżonym do dziennego. Światłem można zbudować atmosferę, akcentując konkretne fragmenty wnętrza. Ponadto światło musi być dostosowane do różnych sytuacji: inne do oglądania telewizji, inne do jedzenia.

Źródła światła. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju i liczby źródeł światła dla poszczególnych pomieszczeń. Weź pod uwagę swoje nawyki: gdzie lubisz czytać, gdzie musisz koncentrować się na pracy a nawet którędy idziesz w nocy do łazienki. Nie myśl tylko o oświetleniu sufitowym i ściennym, weź pod uwagę także lampy podłogowe.
Przygotuj się na przyszłość. Czasami pokoje zmieniają z czasem swoje funkcje, gabinet może na przykład stać się pokojem dziecięcym. Myśląc o tym zawczasu sporo zaoszczędzisz.

Sterowanie oświetleniem

Po sprecyzowaniu wymagań dotyczących iluminacji poszczególnych pomieszczeń, czas na zaplanowanie elementów sterujących- w celu zwiększenia komfortu użytkowania i zmniejszenia zużycia energii. Najnowocześniejsze rozwiązania zakładają umieszczenie w systemie czujników ruchu, włączników czasowych i włączników zmierzchowych. Bez obaw to tylko tak strasznie wygląda, w internecie można znaleźć mnóstwo artykułów opisujących co konkretnie wybrać i jak zamontować. My osobiście polecamy artykuły ze strony https://www.taniobuduj.com.pl/ gdzie wszystko to zostało wytłumaczone krok po kroku. Dodatkowo można zainstalować rolety z czujnikami jasności. Wszystkie te funkcje mogą być w pełni zautomatyzowane, można nimi sterować za pomocą aplikacji w telefonie albo ustalać własne scenariusze oświetlenia. Zaplanuj nie tylko poszczególne pomieszczenia, pomyśl o koncepcji dla całego piętra czy całego domu.

Dodatkowe funkcje

Czujniki ruchu to nie tylko komfort i oszczędność energii- światło uruchamia się automatycznie, bez potrzeby naciskania włącznika, samo również się wyłącza. To także bezpieczeństwo- nikt nie szuka klucza w ciemności, nikt nie potyka się na ciemnych schodach.

Timery i inteligentne czujniki jasności kierują się nie tylko wschodem i zachodem słońca, regulują oświetlenie w zależności od sytuacji, pogody i podstawowej jasności pomieszczenia. Oznacza to zużycie tylko takiej ilości prądu, jaka jest niezbędna.

Centralny wyłącznik wyłącza całe oświetlenie w domu jednym gestem. Dobrze zaplanowana instalacja daje możliwość rozpisania całych skomplikowanych scenariuszy, z kontrolą rolet i ogrzewania. Warto pomyśleć o umieszczeniu w systemie przycisku paniki, którym w razie potrzeby włączy się światło w całym domu.

Planowanie indywidualnych koncepcji oświetlenia koncentruje się na potrzebach: gdzie potrzeba dużo światła, gdzie mniej? Jak przebiega ruch w poszczególnych wnętrzach? Jak może zmienić się sytuacja w ciągu najbliższych lat? Dzięki temu system wytrzyma próbę czasu, pozwoli zmniejszyć zużycie energii i poprawi komfort i bezpieczeństwo.