Jak zadbać o kręgosłup lędźwiowy?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy to świetny sposób na zachowanie tego odcinka w odpowiedniej formie, równie ważna jest profilaktyka. Co robić, aby dbać o kręgosłup lędźwiowy każdego dnia?

Po pierwsze profilaktyka

Bóle i inne dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego mogą być nadzwyczaj problematyczne i stać się poważnym kłopotem każdego dnia. W wyniku ich pojawienia możesz mieć problemy z prawidłowym wykonywaniem swojej pracy, pogorszy się Twoje samopoczucie i ogólna sprawność fizyczna. Dlatego też o kręgosłup lędźwiowy warto dbać każdego dnia – nawet jeśli na razie nie odczuwasz żadnych niedogodności.

Niestety czynników zwiększających ryzyko wystąpienia problemów z lędźwiami jest bardzo wiele. Wśród najpopularniejszych wymienia się m.in. brak ruchu, siedzący tryb życia czy długotrwałe przebywanie w nieodpowiednich pozycjach. Dlatego też tak istotną rolę w zachowaniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa w dobrej kondycji pełni profilaktyka.

Staraj się utrzymywać prostą pozycję przez cały dzień. Jeżeli masz siedzącą pracę, dopasuj wysokość siedziska oraz biurka do swojego wzrostu. Możesz również na krześle położyć poduszkę sensomotoryczną, dzięki czemu możesz wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe w czasie pracy. Złą praktyką jest natomiast zakładanie nogi na nogę.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Profilaktyka to jedno, równie ważne są jednak ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Organizowane są specjalne zajęcia, jak np. „zdrowy kręgosłup”, możesz jednak także samodzielnie trenować w swoim mieszkaniu. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu nie zajmują wiele czasu, są proste do wykonania, jednak ich efekt może być naprawdę widoczny – i to już po kilku sesjach!

Jakie ćwiczenia na kręgosłup wykonywać? Gotowe zestawy treningowe bez trudu znajdziesz w sieci, warto jednak poznać choć kilka z nich. Rozpoczynając ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, pamiętaj przede wszystkim o systematyczności. Tylko sumienna realizacja założonego harmonogramu ćwiczeń gwarantuje Ci zadowalające rezultaty. Mnóstwo ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy wykonuje się w pozycji klęku podpartego. W ten sposób możesz robić np. znany z jogi koci grzbiet czy naprzemienne wymachy rąk i nóg.

Dobrze też wykonywać ćwiczenia na brzuch i pośladki, gdyż to te partie mięśniowe w dużej mierze odpowiadają za stabilizację odcinka lędźwiowego. Dlatego też z pewnością mile widziane będą brzuszki i różne ich odmiany, przysiady czy plank. Przy tym ostatnim ćwiczeniu na kręgosłup lędźwiowy i brzuch pamiętaj o tym, aby utrzymać lędźwie w naturalnej pozycji – w przeciwnym razie mogą wystąpić dolegliwości bólowe.

Podczas treningu nie zapomnij o odpowiednim oddychaniu. Wtedy to ćwiczenia na kręgosłup będą jeszcze łatwiejsze do wykonania, a Ty właściwie dotlenisz mięśnie i cały organizm. Nie zwlekaj dłużej i już dziś zadbaj o swój kręgosłup lędźwiowy – naprawdę warto to robić niezależnie od wieku!