Klocki Lego to jedna z kultowych zabawek, które znają wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak korzystnie układanie tych plastikowych elementów wpływa na rozwój dziecka – i to na wielu płaszczyznach. Lego bawi i uczy, pozwala się wyciszyć, skoncentrować i ćwiczyć mnóstwo niezwykle cennych w dzisiejszym świecie umiejętności. Oto dlaczego warto od najmłodszych lat podsuwać dzieciom dobrane do wieku zestawy duńskich klocków.
Umiejętności motoryczne i wyobraźnia przestrzenna
Staranne dopasowywanie i układanie niewielkich elementów doskonale ćwiczy motorykę małą i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Już dwulatki bawią się doskonale, składając pierwsze proste zestawy z serii Lego Duplo. Im starsze dziecko, tym większych potrzebuje wyzwań. Budowanie domów, pojazdów czy całych scenerii to świetny sposób na trening palców i dłoni. Przy okazji dziecko musi korzystać z wyobraźni przestrzennej, wizualizując sobie w głowie tworzone z klocków projekty i zastanawiając się, gdzie umieścić poszczególne komponenty, by uzyskać zamierzony efekt. Częste układanie klocków Lego pozytywnie wpływa zatem na zdolności manualne, ułatwiając w przyszłości chociażby naukę pisania. Z kolei trenowanie inteligencji wizualno-przestrzennej pomaga w posługiwaniu się mapą, rysowaniu, orientacji w przestrzeni i rozwija pamięć wzrokową.
Logiczne myślenie i kreatywność
Klocki Lego z różnych zestawów można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc całkowicie unikalne konstrukcje. Warto zachęcać dzieci do takiej zabawy, ponieważ uruchamia ona drzemiące w nim pokłady kreatywności i pozwala puścić wodze fantazji. Z drugiej strony rozwija zdolność logicznego myślenia i planowania – budowlę z klocków trzeba przecież zaprojektować tak, by się nie zawaliła i mogła pełnić określone funkcje (np. być garażem dla resoraków, domkiem dla lalek, kosmicznym statkiem czy najwyższą wieżą na świecie).
Poznawanie świata i odgrywanie ról
Gdy dziecko już zaprojektuje i zbuduje scenerię z klocków Lego, czas na trenowanie kolejnych ważnych umiejętności, czyli zabawę w odgrywanie ról. Z użyciem uniwersalnych lub tematycznych zestawów można bawić się w dom, kreować życie miasta, kierować ruchem pojazdów, polować na dinozaury, odtworzyć scenki z życia codziennego lub ulubionych bajek i wiele więcej. W ten sposób dzieci uczą się reguł rządzących światem, poznają role społeczne, odróżniają zachowania akceptowalne od niedopuszczalnych i mogą całkiem dosłownie przekonać się, jak funkcjonują niektóre mechanizmy (np. budując od podstaw zaawansowany pojazd z silnikiem).
Producent klocków Lego promuje w swoich zestawach pozytywne, uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, szacunek dla przyrody i proekologiczną postawę, walkę ze złem (np. w serii Ninjago). Policjanci łapią złodziei, strażacy ruszają na ratunek, a przyjaciele spędzają razem czas. Wiele różnych zestawów tematycznych pozwala łatwo dobrać klocki do aktualnych zainteresowań dziecka, co czyni zabawę jeszcze bardziej atrakcyjną – mówi pracownik internetowego sklepu z zabawkami Kraina Zabawy.
Koncentracja i cierpliwość
Na koniec jeszcze dwie ważne umiejętności, których w obecnych czasach wielu dzieciom brakuje – cierpliwość i koncentracja na zadaniu. By pomóc dziecku ćwiczyć te kompetencje, trzeba odpowiednio dobrać klocki – zbyt trudny i składający się z mnóstwa elementów zestaw może zniechęcić kilkulatka, z kolei za łatwy nie będzie dla dziecka wyzwaniem. Żmudne układanie lego, zarówno według instrukcji, jak i własnych pomysłów, pochłania często długie godziny. To doskonały trening wytrwałości, która zostanie nagrodzona wyjątkowym poczuciem dumy i satysfakcji, gdy dzieło nabierze finalnych kształtów. Sesje budowania z klocków można po trochę wydłużać, by nauczyć dziecko, że może poświęcić sporo czasu jednemu zadaniu, zamiast co chwilę szukać nowych bodźców. Z pewnością zaprocentuje to w szkolnej ławie i nie tylko – umiejętność długotrwałego skupienia uwagi jest dzisiaj na wagę złota niemal w każdej dziedzinie życia!
Leave a Reply