dachy

Dachówki cementowe – na co zwrócić uwagę wybierając je?

Poszukując tańszej alternatywy dla dachówek ceramicznych możemy natrafić na dachówki cementowe zwane też betonowymi. Są to wykonane z cementu dachówki, które charakteryzują się nieco innymi zaletami od tych ceramicznych, lecz są w stanie je dobrze zastąpić. Na co patrzeć przy wyborze dachówek cementowych?

Czym są dachówki cementowe i jak powstają?

Dachówki betonowe to dachówki, które powstają z cementu wysokiej klasy, wody oraz czystego, gruboziarnistego piasku kwarcowego. Dachówki cementowe w Elblągu i innych miastach przez to są znacznie tańsze od tych ceramicznych. Są one jednak formowane na ich kształt, przez co dachówki cementowe zakupimy z podobnymi żłobieniami i kształtami co ceramiczne odpowiedniki.

Dachówki cementowe w Gdańsku powstają jak już wcześniej wspominaliśmy z połączenia trzech składników. Cementu, wody oraz piasku kwarcowego. Do tej grupy dodawane są barwniki, a następnie po uformowaniu dachówek są one dodatkowo barwione farbami akrylowymi. Do produkcji dachówek betonowych wybiera się farby, których pigmenty są nierozpuszczalne w wodzie i odporne na działanie temperatur czy też słońca.

Na co patrzeć przy wyborze dachówek cementowych?

Najważniejsza kwestia to to, czy dachówki cementowe można w ogóle zamontować na naszym dachu. Wykonane z cementu dachówki są bowiem przeznaczone do dachów o kącie nachylenia wynoszącym od 22 do 60 stopni. W przypadku gdy wartość jest niższa lub wyższa trzeba szukać alternatywy.

Kolejna ważna kwestia to rozmiar dachówki. Trzeba dobrać go do kształtu dachu. W wypadku dachów jedno- lub dwuspadowych najlepiej jest postawić na większe dachówki. Spore konstrukcje o skomplikowanych kształtach znacznie lepiej działają jednak, gdy zamontuje się na nich mniejsze dachówki.

Gdzie szukać dachówek cementowych?

Chcąc zakupić dachówki betonowe najprościej jest udać się do internetu, gdzie po wpisaniu w przeglądarkę dosyć prostą frazę można zobaczyć całe mnóstwo ofert producentów dachówek. Ponadto w sieci można bardzo szybko porównać opinie na temat poszczególnych firm.