przyszlosc przemyslu

Czy automatyka stanowi przyszłość przemysłu?

Stanowiska zrobotyzowane i automatyczne linie produkcyjne są coraz częściej spotykanymi elementami nowoczesnych firm i zakładów przemysłowych. Korzystają z niej przedsiębiorstwa w przemyśle ciężkim, ale też w branży medycznej, chemicznej, spożywczej, kosmetycznej, automotive i lotniczej. W ciągu 10 lat, w Europie będzie stosowane czterokrotnie więcej maszyn wykorzystujących automatykę przemysłową.

Dlaczego automatyka przemysłowa cieszy się dużą popularnością?

Implementacja nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej pozwala na wzrost jakości i szybkości produkcji, przy jednoczesnej oszczędności energii i zasobów finansowych. Zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia przestojów w produkcji. Rozwijanie automatyki przemysłowej to inwestycja charakterystyczna dla firm stosujących zasady Przemysłu 4.0. Pozytywnie wpływa na wzrost wydajności procesów technologicznych i bezpieczeństwo pracy, a co za tym idzie, również na konkurencyjność przedsiębiorstwa. Pomoc w doborze efektywnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej oferuje np. firma ARM Robotics z Chorzowa.

W jakich branżach najczęściej będzie stosowana automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest stosowana m.in. w branży automotive, gdzie stanowiska zrobotyzowane wykorzystywane są w procesie tłoczenia karoserii, a także budowy elementów silników. W Polsce będą one wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle metalurgicznym i metalowym. Przewiduje się również, że postęp technologiczny i konieczność zwiększenia wydajności produkcji sprawi, że firmy będą inwestować nie tylko w pojedyncze stanowiska zrobotyzowane, ale w całe systemy automatyzacji połączone z informatycznym oprogramowaniem.

Jakie są perspektywy rozwoju automatyki przemysłowej?

Stale zmieniające się trendy i oczekiwania konsumentów oraz rosnące wymagania rynku sprawiają, że producenci zmuszeni są do ciągłego udoskonalania swoich produktów, szybkiej implementacji zmian w procesach produkcyjnych oraz do dostarczania elementów o bardzo wysokiej powtarzalności. Aby osiągnąć te cele, często konieczne okazuje się zautomatyzowanie produkcji, które pozwala na skrócenie czasu procesu produkcyjnego i wprowadzanie nowych produktów na rynek.

Przewiduje się, że rynek automatyki przemysłowej ma osiągnąć wartość 320 miliardów dolarów w 2027 roku.