inwestycja na budowe domu

Budujemy dom z ogrodem – jak sfinansować inwestycję?

Budowa domu z ogrodem to duża inwestycja, która pochłania nie tylko domowy budżet, ale i czas. Jednak własne zaciszne miejsce to marzenie wielu osób. Jak znaleźć pieniądze na takie przedsięwzięcie? Jednym z pomysłów jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak na czym to polega?

Jaki kredyt wybrać na budowę domu?

Wybudowanie nieruchomości z własnych oszczędności nie jest niemożliwe, lecz obecnie coraz trudniejsze do zrealizowania. Tym bardziej, jeśli danym osobom zależy na czasie i nie chcą rozwlekać budowy na długie lata. W takiej sytuacji najpowszechniejszą praktyką jest wzięcie kredytu na dom z ogrodem. Warto jednak na początku zapoznać się z różnymi opcjami finansowania.

  • Kredyt hipoteczny – jedna z popularniejszych form finansowania zakupu bądź budowy nieruchomości. Odnosi się również do remontu lokum mieszkaniowego lub zakupu działki budowlanej. Przeważnie przyznawany jest na długi okres kredytowania. Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego, mogą skorzystać z internetowych kalkulatorów.

  • Kredyt budowalno-hipoteczny – to nieco inna forma kredytu hipotecznego, ponieważ przeznaczona jest stricte na budowę domu. Od hipoteki różni się pod względem zabezpieczenia. W okresie budowy kredytobiorca zobowiązuje się do wykupienia ubezpieczenia (np. na wypadek choroby). Po wybudowaniu kredyt budowlany staje się hipotecznym, a formą zabezpieczenia jest hipoteka, którą uwzględnia się we wpisie do księgi wieczystej.

  • Kredyt gotówkowy – bank przyznaje go na dowolny cel. Do jego zalet zalicza się stosunkowo krótki okres przyznawania. Jednak ze względu na brak zabezpieczenia, banki wyznaczają przy nim duże oprocentowanie, co w przypadku brania kredytu na budowę domu często okazuje się nieopłacalne.

  • Pożyczka hipoteczna – jest formą pośrednią między kredytem hipotecznym a gotówkowym. Nie ma wymogu określenia celu kredytowego, jednak konieczne będzie posiadanie nieruchomości pod zastaw. To sposób zabezpieczenia dla banku na wypadek niewypłacalności wierzyciela. Oprocentowanie również jest wyższe niż w przypadku kredytu, jednak nie ma konieczności posiadania wkładu własnego. Pożyczka hipoteczna to często dobry sposób na wykończenie wnętrza domu.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny jest przyznawany na konkretny cel kredytowy. Oznacza to, że inwestor musi dokładnie wskazać, na jaki rodzaj nieruchomości będą przeznaczone środki: czy dotyczy to zakupu mieszkania, działki budowlanej, czy domu jednorodzinnego. Ze względu na cel, może być wypłacany jednorazowo lub w transzach. Pierwsza forma obowiązuje przeważnie przy zakupie nieruchomości, natomiast ta druga przy budowie.

Specyfika kredytu hipotecznego wymaga od kredytobiorcy spełnienia określonych wymagań. Jednym z nich jest pokrycie wkładu własnego, który w zależności od oferty banku może wynosić od 20% do nawet 40%. Warto pamiętać, że im wyższy wkład własny, tym większa szansa na niższe oprocentowanie (i niższe raty).

Przed przyznaniem kredytu hipotecznego bank określa dla danego kredytobiorcy jego zdolność kredytową. Zależy ona od kilku czynników, takich jak wysokość zarobków, forma zatrudnienia, a także zawód i branża, w jakiej pracuje interesant. Istotna jest również historia kredytowania oraz wiek inwestora i liczba osób, które pozostają na jego utrzymaniu.

Jakie mogą być koszty budowy domu? Od czego zależą?

Całkowity koszt budowy może być uzależniony od wielu czynników: od rodzaju projektu, powierzchni całkowitej budynku, rodzaju stosowanej technologii, jakości materiałów oraz kosztów robocizny. Warto wiedzieć, że środki finansowe na budowę domu mogą być wypłacane w transzach uzależnionych od konkretnych faz budowy.

Pierwszą z nich jest etap zerowy, czyli wylanie fundamentów. Kolejno powstaje parter budynku (II faza) oraz ściany i dach. Po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego następuje etap instalacji wewnętrznych oraz doprowadzenie do stanu wykończeniowego.

Budowa domu z ogrodem to finansowe wyzwanie dla osób prywatnych i deweloperów. Dostępne są jednak różne źródła finansowania, a jedną z nich jest kredyt hipoteczny.