Zmagasz się z problemem przetłuszczających się włosów? Sprawdź, co zrobić, by go ograniczyć!

pielegnacja wlosow

Tłuste włosy są nieestetyczne i nie wyglądają dobrze. Jednak nie zawsze są one skutkiem zaniechań w zakresie pielęgnacji. Niekiedy włosy tracą swoją świeżość już kilka godzin po umyciu. W takiej sytuacji pomimo starań trudno zachować ich dobry wygląd przez cały dzień. Przyczyny przetłuszczających się włosów mogą być różne i złożone. Nie zawsze udaje się je całkowicie wyeliminować. Na szczęście jednak można ów problem, a dokładniej jego następstwa ograniczyć. Niezbędna do tego celu jest właściwa pielęgnacja i konsekwencja w podejmowanych działaniach. Sprawdźmy, na czym powinna ona polegać.

Dlaczego włosy stają się tłuste?

Przetłuszczające się włosy u nasady są zjawiskiem zupełnie normalnym i nie powinny nikogo dziwić. Dzieje się tak dlatego, iż na powierzchni skóry głowy znajdują się gruczoły łojowe, które produkują łój tworzący naturalną lipidową warstwę ochronną. Jej zadaniem jest ochrona powierzchni przed uszkodzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli praca gruczołów łojowych nie jest zaburzona, wówczas produkowany łój odkłada się powoli, a włosy zachowują świeży wygląd nawet przez kilka dni. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy włosy tracą swoją świeżość niemal zaraz po umyciu. To znak, że gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum, która gromadzi się na powierzchni skóry głowy w nadmiernych ilościach. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Należą do nich m.in.: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby i schorzenia skóry głowy, a także błędy w pielęgnacji. Zdarza się, że czynniki te się na siebie nakładają, potęgując problem. Wówczas bardzo ważne jest kompleksowe działanie polegające na ustaleniu przyczyny odpowiedzialnej za problem przetłuszczających się włosów, a także wdrożenie odpowiednich działań. Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, kiedy włosy nadmiernie wypadają. Zadając sobie pytanie o to, co zrobić na wypadające włosy, należy pamiętać, że także w tym przypadku liczą się kompleksowe działania.

Tego unikaj!

Często można spotkać się z różnymi mitami dotyczącymi pielęgnacji tłustych włosów. Jeden z nich głosi, że częste mycie pogłębia proces przetłuszczania się włosów, dlatego trzeba je myć jak najrzadziej. To nieprawda. Włosy tłuste należy myć zawsze wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność, aby utrzymać należyty poziom ich świeżości. W przypadku mycia włosów przetłuszczających się nie ma znaczenia częstotliwość ich mycia, ale rodzaj produktów wykorzystywanych do tego celu. Sięganie po szampony przepełnione silnie działającymi substancjami myjącymi może przyczyniać się do podrażnienia skóry głowy, która w odpowiedzi na to zacznie „bronić się”, produkując większe ilości łoju. Dlatego do mycia włosów z tendencją do przetłuszczania się należy używać łagodnych szamponów, najlepiej zawierających składniki pochodzenia naturalnego.