rola zaufania z zwiazku

Zaufanie w związku – dlaczego jest tak ważne?

Związek to nie tylko miłość, przywiązanie i pożądanie, ale, przede wszystkim zaufanie, które powinno stanowić podstawę każdej bliskiej relacji. Dlaczego jest ono tak ważne? Jakie skutki może wywołać jego brak? 

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał, że związek powinien opierać się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu. Co to tak właściwie oznacza? Mówi się też, że nie ma miłości bez zazdrości, więc jaki jest złoty środek, który sprawi, że relacja dwóch osób będzie trwała, stanowiąc źródło spełnienia i szczęścia dwójki osób?

Zaufanie w związku – dlaczego to fundament relacji?

Zarówno psychologowie, jak i seksuolodzy zgodnie podkreślają, że nawet największa i najgorętsza miłość nie przetrwa próby czasu, jeśli między dwojgiem osób nie ma pełnego zaufania. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby być ślepo zapatrzonym w drugą osobę, traktując ją jako wyrocznię, która zawsze ma rację. Chodzi o kwestię pewności drugiej osoby, która wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się, że osoby będące w związku deklarują, że ufają swojej drugiej połówce, a równocześnie kontrolują każdy jej krok, sprawdzając korespondencję, szukając uporczywie znaków, które mogłyby stanowić dowód potencjalnej zdrady. Nie zawsze wynika to z tego, że druga połówka swoim zachowaniem daje niepokojące sygnały, zazwyczaj kontrola partnera, czy partnerki wynika z tego, że to osoba kontrolująca boryka się z problemami, z którymi sobie nie radzi – może to być wynikiem braku samoakceptacji i lęku przed porzuceniem lub tego, że osoba kontrolująca sama miewa momenty, w których nie jest w pełni fair względem osoby, której deklaruje miłość. Zaufanie w związku powinno być budowane i pielęgnowane na każdym etapie znajomości. Najskuteczniejszą formą dbania o nie jest szczerość i rozmowy – nie tylko o emocjach, ale i potrzebach, oczekiwaniach, fantazjach oraz obawach. Niedomówienia między partnerami, brak jasnego sygnalizowania tego, czego oczekujemy i pragniemy, zazwyczaj stanowi przyczynę nadwyrężenia zaufania. 

jak budowac zaufanie w zwiazku

Zaufanie w związku – jak rzutuje na relację?

Zaufanie w związku ma ogromny wpływ nie tylko na emocjonalny wymiar relacji, ale również kwestie seksualne. Chcecie wprowadzić do sypialni akcesoria erotyczne, marzycie o tym, aby odwiedzić seks shop online i wyposażyć się w wibrator, czarne dildo, erotyczny strój lub spróbować doznań w typie BDSM? Mimo że seks najczęściej łączony jest z pożądaniem i instynktami, które biorą górę, bez wzajemnego zaufania żadne fantazje i formy pieszczot nie przyniosą upragnionego efektu. Co więcej, testowanie nowości w sypialni bez pełnego zaufania do drugiej osoby może być krzywdzące zarówno dla związku, jak i osoby, która mimo braku ufności niejako zmusza się do pewnych czynności, czy zachowań, przez wzgląd na partnera. W przyszłości tego typu praktyki mogą sprawić, że nie tylko zbliżenia znacząco stracą na jakości, ale też mogą doprowadzić do zaburzeń natury emocjonalno – seksualnej. Z czasem osoba, która nie ma wystarczającego zaufania do partnera może się zacząć od niego oddalać, a nawet czuć do niego niechęć, zamykając się równocześnie na doznania seksualne, czy relacje z innymi w ogóle.

Wchodząc w związek z drugą osobą, musicie pamiętać, że pierwsze zachwyty z czasem mijają, a wzajemnie patrzenie na siebie przez różowe okulary na dłuższą metę może nie wystarczyć. Dlatego zaufanie jest tak istotną kwestią, która powinna być pierwszą i najistotniejszą składową każdego związku – zarówno na polu emocjonalnym, jak i seksualnym.