Praktyka ostatnich lat pokazuje, że świece sojowe zyskują na popularności. Właściwie rzecz biorąc, nie powinno to nikogo szczególnie dziwić. Świece sojowe dobrze się prezentują (np. w salonie), a przy okazji dają ciekawy, przyjemny dla nosa zapach. Co warto wiedzieć na temat świec sojowych oraz ich produkcji? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym tekście. Miłej lektury!
Świece sojowe. W jaki sposób się je produkuje?
Produkcja świec sojowych nie jest szczególnie skomplikowanym procesem… co nie oznacza, jednak, że każdy może z łatwością wykonać to zadanie. Wręcz przeciwnie – niezbędne są odpowiednie materiały oraz doświadczenie. Jedynie dzięki temu można stworzyć unikalne, przepięknie pachnące dodatki do wnętrz. Poniżej znajdują się informacje o poszczególnych składnikach wykorzystywanych w całym tym procesie.
Wosk sojowy, czyli serce każdej świecy
Bez wosku sojowego – jak sama nazwa wskazuje – nie byłoby tych świec. Wosk sojowy to surowiec naturalny, który pozyskuje się z ziaren soi (a jakże). Wyróżnia się on tym, że topnieje w stosunkowo niskiej temperaturze, dzięki czemu praca z nim jest bezpieczna. Wosk sojowy to surowiec bezbarwny oraz bezzapachowy, co sprawia, że stanowi on wprost idealną bazę dla różnego rodzaju olejków zapachowych, nawet tych o nieco mniej wyrazistym aromacie. Na etapie stygnięcia wosk sojowy przybiera mlecznobiałą barwę, co również nie jest bez znaczenia, ponieważ dodaje gotowej świecy eleganckiego charakteru.
Olejki zapachowe – bez nich również nie sposób stworzyć świecy
W zamierzchłej przeszłości świece służyły przede wszystkim rozjaśnieniu wnętrz. Obecnie, co oczywiste, aspekt ten zszedł na dalszy plan, a świece – w tym również świece sojowe – to przede wszystkim elegancki dodatek, który ładnie wygląda, a dzięki zapachowi uprzyjemnia pobyt w danym wnętrzu. Właściwie rzecz biorąc, bez odpowiednio dobranej kompozycji zapachowej nawet najpiękniejsza świeca sojowa byłaby jedynie ozdobnym dodatkiem.
To właśnie olejki zapachowe do świec sojowych pozwalają nadać odpowiedni charakter każdej kompozycji. Jakie olejki zapachowe do świec sojowych wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, a ostateczny wybór powinien wynikać z indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Mamy jednak kilka propozycji, którymi z pewnością warto się zainteresować – przykładowo:
- zima to czas korzennych nut:
- goździków,
- cynamonu,
- pomarańczy,
które przywodzą na myśl święta Bożego Narodzenia oraz niepowtarzalny klimat domowego ciepła.
- latem dominują zapachy kwiatowe oraz cytrusowe, które są w stanie dodać energii oraz odświeżyć wnętrza.
Nie bez znaczenia są również niektóre dodatki – ich rola wykracza znacznie poza to, co oferują standardowe olejki zapachowe w świecach sojowych. Przykładowo, dodatek w postaci kilku kropel lawendy pomoże Ci łagodzić stres, z kolei odrobina eukaliptusa w świecy nie tylko pozwala odświeżyć powietrze, ale także, co również nie jest bez znaczenia, ułatwia oddychanie. A zatem, takie niepowtarzalne kompozycje to nie tylko sposób na miły zapach w pomieszczeniu.
Knot – drobny element, wielkie znaczenie
Knot w świecy sojowej to element, na który zwraca się niewiele uwagi… tymczasem, jest to poważny błąd! W rzeczywistości to właśnie knot odpowiada za równomierne spalanie wosku. W praktyce, w świecach sojowych stosuje się dwa główne rodzaje knotów:
- knoty bawełniane,
- knoty drewniane.
Każdy z nich ma swoje zalety i trudno jednoznacznie osądzić, który jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o knoty bawełniane, to zasadniczo są one tańsze, aczkolwiek trzeba pamiętać, że z uwagi na swoją lekką strukturę mogą się one przesuwać podczas zalewania woskiem.
A jak wygląda sytuacja w przypadku knotów drewnianych? Z jednej strony takie rozwiązanie dodaje uroku gotowej świecy, a podczas spalania drewniany knot wydaje przyjemne trzaski, co może nawet przypominać odgłosy drewna palącego się w kominku. Z drugiej jednak strony kont drewniany jest droższy, co nie pozostaje bez wpływu na finalną cenę świecy sojowej.
Tworzenie świec sojowych – jak przebiega ten proces?
Proces produkcji świec sojowych, jak już wspomnieliśmy, nie jest żadnym rocket science, aczkolwiek jest on dość czasochłonny. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: wosk ma to do siebie, że topnieje dość wolno.
Kiedy już to nastąpi, przychodzi kolej na kluczowe czynności, jakimi są:
- odpowiednie przygotowanie formy,
- skomponowanie zapachów.
Po rozpuszczeniu dodaje się do wosku sojowego olejki eteryczne, mieszając całość w taki sposób, by aromat został rozprowadzony w równomierny sposób (staranność jest tu absolutnie konieczna). Producent świec sojowych musi na tym etapie brać pod uwagę temperaturę wosku, ponieważ jeśli jest on zbyt, może to zaburzyć aromat olejków. Z kolei zbyt zimny wosk sprawi, że olejki nie rozejdą się równomiernie. Wniosek, jaki z tego płynie, jest bardzo prosty: kontrola temperatury podczas topienia oraz zalewania olejkami eterycznymi to ważny etap produkcji świec.
Następnie, powstałą w ten sposób mieszaninę wlewa się do naczynia z umieszczonym wewnątrz knotem oraz pozostawia na co najmniej kilka godzin, by całość stężała. To właśnie wtedy wosk równomiernie zastyga, tworząc charakterystyczną, gładką powierzchnię. Gdy proces stygnięcia dobiega końca, knot świecy sojowej przycina się do odpowiedniej długości, co pozwala zapewnić bezpieczne palenie oraz równomierne spalanie wosku – to bardzo ważne z punktu widzenia komfortu podczas codziennego użytkowania, a przecież producentowi świec sojowych zależy na tym, by klienci byli po prostu zadowoleni z oferowanych przez niego wyrobów.
W zależności od potrzeb danego producenta można przeprowadzić również personalizację, przez co rozumie się np. dodanie:
- suszonych kwiatów,
- złotych pyłków,
- innych ozdób.
Dzięki temu można stworzyć unikalny, niepowtarzalny produkt.
Ostatni etap, o jaki musi zadbać każdy szanujący się producent świec sojowych, to kontrola jakości wykonania poszczególnych wyrobów. Na tym etapie świece są m.in. czyszczone z ewentualnych śladów wosku, następnie zaś ozdabiane etykietami oraz pakowane do pudełek. Jak wygląda efekt wyżej opisanych prac? Odpowiedź jest prosta: pachnący, estetyczny dodatek do wnętrz. Taki gotowy wyrób trafia następnie do sprzedaży na sklepowe półki.
Co jeszcze warto wiedzieć o pracy, jaką wykonuje producent świec sojowych?
Produkcja świec sojowych to proces, w ramach którego szczególną uwagę zwraca się na dbałości o detale. Jest to bardzo ważna kwestia już na etapie doboru składników. Wosk sojowy to surowiec naturalny oraz biodegradowalny, co czyni go ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia wszystkich tych, którym zależy na ekologii. Zadaniem producenta świec sojowych jest również staranna selekcja olejków zapachowych oraz barwników w taki sposób, by dobierać produkty bezpieczne dla zdrowia. Jeśli dany specyfik może być groźny dla alergików, trzeba zamieścić stosowną informację.
Leave a Reply