silownik srubowy

Siłownik śrubowy i zalety jego użytkowania

Siłowniki śrubowe, zwane również dźwignikami śrubowymi, to urządzenia powszechnie wykorzystywane są w sektorze przemysłowym i stanowią nieodzowny element funkcjonowania wielu maszyn czy układów o zróżnicowanych gabarytach. Siłownik śrubowy pełni niezwykle ważne zadanie, bowiem umożliwia przesuw liniowy zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie w zakładach produkcyjnych czy przetwórczych, ale równie dobrze sprawdza się w mniejszych przedsiębiorstwach. Zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze siłownika śrubowego?

Jak działają siłowniki śrubowe?

Siłownik śrubowy zbudowany jest z kilku podstawowych elementów takich jak silnik elektryczny, przekładnia ślimakowa oraz śruba trapezowa. Schemat działania tego niezwykle prostego urządzenia mechanicznego jest bardzo prosty i bazuje na zamianie ruchu obrotowego na ruch liniowy. W uproszczeniu – silnik za pośrednictwem wspomnianej wcześniej przekładni ślimakowej wprawia w ruch obrotowy śrubę napędową, po której przesuwa się nakrętka i powoduje nacisk na tłok, dzięki czemu zachodzi zjawisko zmiany ruchu obrotowego na przesuwny.

Dźwignik śrubowy – zalety urządzenia

Korzyści wynikających z użytkowania siłowników śrubowych jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Z uwagi na nieskomplikowaną konstrukcję mechaniczną, dźwigniki śrubowe są znacznie mniej awaryjne niż ich pneumatyczne czy hydrauliczne odpowiedniki, co jest równoznaczne z dłuższym okresem żywotności urządzeń.

Zobacz także: https://webking.com.pl/silniki-elektryczne-i-ich-zastosowanie/

Wysokiej jakości siłowniki śrubowe elektryczne są także stosunkowo łatwe w montażu i codziennej obsłudze, co pozwala na ich szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko mechanicznym, produkcyjnym czy przetwórczym. Często wyróżniają się także wysoką odpornością na szkodliwe warunki zewnętrzne jak wysokie temperatury czy wilgoć.

Wybór dźwignika śrubowego to również możliwość rozbudowania układu napędowego o kolejne siłowniki, bowiem doskonale radzą sobie jako pojedyncze urządzenia, ale w przypadku większych obciążeń są przystosowane do montażu w bardziej złożonych podzespołach.

Siłowniki śrubowe i samohamowość

Choć siłowniki śrubowe dostępne m.in. u jednego z najbardziej renomowanych polskich producentów napędów – firmy https://kacperek.com.pl/ wyglądają dość niepozornie, to w rzeczywistości pozwalają na wykonywanie bardzo precyzyjnych ruchów przesuwnych przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. Warto również zwrócić uwagę na „samohamowny” charakter urządzenia, który uniemożliwia działanie dźwignika, a dokładniej samego tłoku, jeśli silnik pozostaje w fazie spoczynku.