pompa ciepla w domu

Projekt domu z pompą ciepła – na co warto zwrócić uwagę?

Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań energetycznych przy projektach domów to zwracanie uwagi na odnawialne źródła energii. Bardzo popularne są pompy ciepła, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii w przypadku takiej instalacji. Ważna będzie izolacja termiczna, wydajność energetyczna i dobór odpowiedniej mocy.

Co jest kluczowe w przypadku pomp ciepła?

Obecnie coraz częściej można trafić na projekty, które przewidują wykorzystywanie pompy ciepła w domu. Takie instalacje gwarantują bardzo dużą wydajność i spore oszczędności na ogrzewaniu. Projektanci niejednokrotnie oferują właśnie te technologie, przy czym podczas realizacji projektów zwraca się uwagę na pewne kwestie. Kluczowa jest na przykład izolacja termiczna. Jeżeli więc zainteresuje nas projekt domu z pompą ciepła w Warszawie albo w innym mieście, to musimy zwracać uwagę na ograniczenie strat ciepła, aby izolacja mogła być jeszcze bardziej efektywna. Izolacji powinny podlegać ściany, dach, podłogi i okna.

Kluczowa będzie także wydajność energetyczna. Tym właśnie powinna się charakteryzować pompa ciepła, a więc ważne by była oznaczona współczynnikiem COP. Im wyższy współczynnik, tym większa efektywność i niższe koszty eksploatacji.

Pompa musi mieć odpowiednią moc

Instalacje powinny się charakteryzować także odpowiednią mocą. Jeżeli będziemy wybierać taką pompę, to musi ona być w stanie dostarczyć taką ilość ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu, jaka jest wymagana. Poza tym, gdy realizowane są projekty lokali usługowych w Warszawie albo domów i bierze się pod uwagę takie instalacje, to warto od razu pompę zintegrować z systemem grzewczym i chłodzącym w mieszkaniu. Należy się upewnić, że pompa jest kompatybilna z klimatyzacją, ogrzewaniem podłogowym lub innym.

Poza tym warto wybrać pompę, która ma funkcję monitorowania i sterowania. Dzięki temu będzie można optymalnie zarządzać systemem. To może być także zdalny dostęp do ustawień i monitorowanie zużycia energii. Ważne też, abyśmy mieli stały kontakt instalatorem, który zapewni także dostępność do serwisowania.