doniczki na kwiaty

Po czym poznać dobre jakościowo doniczki na kwiaty? 

Doniczki na kwiaty powinny stanowić atrakcyjną, a przy tym funkcjonalną osłonę dla posadzonych w nich roślin, zapewniając im jak najlepsze warunki do wzrostu. Ponadto dobrze, by były trwałe, stabilne, łatwe w utrzymaniu w czystości, a w przypadku donic ogrodowych – przystosowane do warunków zewnętrznych. Na co zwracać uwagę, by wybrać doniczki wysokiej jakości spełniające te wymagania? Podpowiadamy.

Materiał doniczki ma ogromne znaczenie 

Wybierając doniczkę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego jest wykonana, mając na uwadze jej przyszłe przeznaczenie. O ile doniczki ustawiane w mieszkaniach nie muszą być specjalnie wytrzymałe czy np. mrozoodporne, tak te ogrodowe powinny cechować się wysoką jakością, by przetrwać wiele sezonów mimo ekspozycji na niekorzystne warunki. Na zewnątrz sprawdzają się zatem nowoczesne doniczki z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, np. polipropylenu (oznaczanego symbolem PP) uznawanego za bezpieczny dla roślin i nadającego się do recyklingu.

Stawiając na donice ceramiczne, trzeba zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze były wypalane, grubość ścianek, szkliwienie i jakość spieku. Wysokiej jakości gliniane doniczki odporne na warunki zewnętrze to te wypalane w wysokich temperaturach, z jasnych glinek (jak porcelana) i szkliwione, co podnosi odporność na mróz. Z kolei skrzynki drewniane powinny być dobrze zaimpregnowane, by przetrwały w dobrym stanie mimo narażenia na wilgoć.

Inne ważne parametry dobrej doniczki 

Dobra doniczka wyróżnia się konstrukcją przyjazną roślinom. Ważne są odpowiednio rozmieszczone otwory w dnie umożliwiające swobodny odpływ nadmiaru wody, kształt doniczki pozwalający na swobodne wyciągnięcie z niej rośliny, gdy nadejdzie czas przesadzenia, czy stabilność pojemnika – tłumaczy pracownik internetowej hurtowni doniczek Sklep Kwiecisty.

Trzeba podkreślić, że parametry dobrej doniczki w ogromnej mierze zależą od potrzeb posadzonej w niej rośliny. I tak sucholubne sukulenty lepiej uprawiać w doniczkach z porowatych materiałów, które zapewniają szybsze przesychanie ziemi i dobrą cyrkulację powietrza. Tego typu naczynia nie sprawdzą się jednak w przypadku roślin preferujących stale wilgotne podłoże, takich jak skrzydłokwiat czy paprocie. To samo dotyczy wagi doniczki – ciężkie są idealne do wysokich roślin ustawionych na podłodze, a lżejsze do powieszania pod sufitem. Warto mieć to na uwadze przy wyborze doniczki.