Wzięcie kredytu poprzedzone jest wydaniem decyzji o zdolności kredytowej. Są sytuacje, w których zdolność może zostać odrzucona. Będąc na zasiłku, czy to chorobowym, czy to pielęgnacyjny czy macierzyńskim zaciągnięcie kredytu może być utrudnione. O czym warto pamiętać?
Zasiłek a zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena banku czy pożyczkobiorca będzie mógł spłacić zaciągniętą pożyczkę w ustalonym na umowie terminie. Zdolność oceniana jest na podstawie przychodów pożyczkobiorcy. Muszą być one odpowiednio udokumentowane. Wiele osób nie mających stałej pracy, zastanawia się czy kredyt na zasiłku jest możliwy. Owszem, pod warunkiem, że na zasiłku pobierane są pieniądze.
Kobieta przebywająca na zasiłku chorobowym z powodu ciąży, a następnie na zasiłku macierzyńskim, może starać się o kredyt. Wpływy z zasiłku są dla baku potwierdzeniem, że ma stały dochód. Nie ma regulacji mówiących o tym, że osoba na zasiłku nie może zaciągnąć zobowiązania. Jeśli ma ustabilizowaną sytuację finansową i będzie w stanie spłacić zobowiązanie, to powinna otrzymać pozytywną decyzję kredytową.
Należy pamiętać, że stałe źródło dochodu ma różny charakter. Mogą to być pieniądze otrzymywane na podstawie umowy o pracę, ale także wszelkiego rodzaju zapomogi, świadczenia rodzinne i socjalne, a także alimenty.
Kredyt na zasiłku – o czym pamiętać?
Osoby, które nie mają pracy i pobierają zasiłki, również mogą ubiegać się o kredyt z niskim dochodem. Najczęściej jest to kredyt gotówkowy, który nie wymaga zabezpieczenia. Oznacza to, ze pożyczkobiorca nie musi przedstawiać źródeł, które zabezpieczą go w przypadku niemożności spłaty kredytu. Taki kredyt można wziąć na oświadczenie o dochodzie pochodzącym ze świadczeń rodzinnych, socjalnych, zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku macierzyńskiego czy świadczenia 500+. Ubiegając się o kredyt przy niskich dochodach należy pamiętać o zachowaniu płynności finansowej. Zobowiązanie finansowe trzeba spłacić, a branie kolejnego kredytu, aby spłacić poprzednio zaciągnięty, to krok do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Trzeba dokładnie przeanalizować swój budżet domowy, a w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów ze spłatą od razu zwrócić się do pożyczkodawcy z prośbą o mniejsze raty.
Leave a Reply