Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę – czy jest skuteczna?

Wielu badaczy jest zgodnych co do stwierdzenia, że spontaniczna zabawa daje dziecku olbrzymią radość i jednocześnie sprzyja rozwijaniu wiedzy. Nie bez znaczenia jest jej wpływ na rozwój emocjonalny, fizyczny oraz społeczny. Formy zabawy oczywiście powinny być dostosowane do wieku i predyspozycji dziecka, a także jego hobby, niemniej każda z nich ma wspólny mianownik: rozwój. Nauka jest niezwykle skuteczną formą dzięki której dziecko przyswaja wiedzę. Na co więc zwrócić uwagę bawiąc się z pociechą? Jak sprawić, że będzie się chętnie uczyło? Podpowiadamy.

Jak skutecznie uczyć przez zabawę?

Po pierwsze, postarajmy się nie zdradzać dziecku tego, że proponowana przez nas zabawa ma edukacyjny charakter. To może je skutecznie odstraszyć, nawet, jeśli uwielbia się uczyć. Zabawa kojarzy się przecież ze swobodą, a nie próbą uczenia nowych rzeczy. Kolejny krok, to dobór zabaw zarówno do wieku, jak i umiejętności dziecka. Jeśli postawimy na zbyt trudne, wówczas możemy skutecznie zniechęcić je do tego, aby kontynuować zabawę. Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby w każdej chwili pomagać dziecku, wspierać je, jeśli nie będzie potrafiło poradzić sobie z jakimś zadaniem.

Zabawa przez naukę – jak sobie pomóc?

Bardzo ważne jest to aby pamiętać, że dzieci nie lubią monotonii i dość szybko się nudzą. Warto więc wesprzeć się materiałami, zabawkami czy grami, które skutecznie skupią na sobie uwagę niecierpliwych małych odkrywców. Jedną ze świetnych propozycji jest książka „100 zabaw. Nauka przez zabawę”. Na ponad 100 stronach z zadaniami znajdziemy mnóstwo zadań, które zapewnią dzieciom ogromną dawkę rozrywki. Dzieci z jej pomocą mogą ćwiczyć zarówno umiejętność logicznego myślenia, jak i trenować swoje zdolności manualne. Wśród działów znalazły się takie jak np. połącz kropki, połącz pary, wyszukaj na rysunku czy też znajdź różnice. Najmłodszym zapewne spodoba się także gra „Pucio. Pierwsze Zabawy. Gra edukacyjna”. Tym razem bohater z popularnej książeczki – Pucio zaprasza do wspólnej zabawy obrazkowej. W grze oprócz wpomnianych obrazków znajdują się wyrażenia dźwiękonaśladowcze, które można skojarzyć z danym dźwiękiem z obrazka.

Zobacz także: https://swiatkobiet.net.pl/kultowe-gry-z-dziecinstwa-w-to-sie-kiedys-gralo/

Nauka przez zabawę jest niezwykle skuteczna pod warunkiem, że zaciekawi dziecko. Bardzo ważne jest więc to, aby dopasować do niego odpowiednio wszystkie propozycje. Jeśli to zrobimy możemy mieć pewność, że oprócz świetnej rozrywki, damy dziecku także solidną dawkę nowych umiejętności.