Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne sprawdzają się doskonale jako urządzenia do ocieplania pomieszczeń. Zarówno jedne, jak i drugie mogą też ogrzewać wodę. Co je od siebie różni i jaki piec gazowy zamontować w małym lub dużym domu jednorodzinnym?
Który kocioł gazowy nadaje się do podgrzewania wody?
Kotły gazowe to urządzenia, które niezależnie od swojej budowy służą do ogrzewania wnętrz budynków. Podstawowa różnica między nimi polega na możliwości ogrzewania wody. Przykładem może być jednofunkcyjny piec gazowy Vaillant do pracy z instalacją centralnego ogrzewania. Urządzenie dwufunkcyjne zdolne jest jeszcze do podgrzewania wody.
Tak prosty podział nie oznacza jednak, że piece jednofunkcyjne są gorsze od dwufunkcyjnych. Po zamontowaniu wymiennika ciepła również one mogą podgrzewać wodę. Co więcej, użyteczność takiego sprzętu rozszerza mechanizm, dzięki któremu nie ma potrzeby czekania na to, aby zamiast zimnej wody do kranu zaczęła płynąć ciepła.
Jaki piec gazowy sprawdzi się w małym i dużym domu jednorodzinnym?
Na opłacalność jednego bądź drugiego rodzaju pieca gazowego wpływa przede wszystkim wielkość budynku. Do małych domów jednorodzinnych polecane są kotły dwufunkcyjne. Przyczyną są mniejsze gabaryty takich urządzeń. Modele jednofunkcyjne wymagają więcej miejsca, przez co potrzebna jest kotłownia. Dotyczy to zwłaszcza pieców z dodatkowym wymiennikiem ciepła.
Kotły jednofunkcyjne sprawdzają się przede wszystkim w budynkach z więcej niż jedną łazienką. Urządzenia tego typu nadają się do współpracy z rozbudowanymi instalacjami grzewczymi, z których jednocześnie korzysta niekiedy kilka osób. Piece gazowe dwufunkcyjne to z kolei rozwiązanie do mniejszych domów z jedną łazienką oraz bez możliwości wydzielenia dodatkowego miejsca na kotłownię.
Który piec gazowy jest bardziej opłacalny – jedno- czy dwufunkcyjny?
Opłacalność pieców gazowych jedno- i dwufunkcyjnych jest równie wysoka, gdy weźmie się pod uwagę wyłącznie ogrzewanie pomieszczeń. Zmienia się to, jeśli kocioł jednofunkcyjny ma służyć również do podgrzewania wody. Wówczas ujawnia się przewaga tego typu instalacji nad piecami dwufunkcyjnymi.
Korzyść z posiadania kotłów jednofunkcyjnych wynika z wyposażenia ich w duży, osobny zasobnik wody. Dzięki temu raz podgrzana ciecz starcza na dłuższy czas. Po odkręceniu kranu od razu spływa ciepła woda, co ogranicza straty w zużyciu. W piecach dwufunkcyjnych jest ona podgrzewana tylko po użyciu kurka, co wymaga odczekania chwili, żeby zamiast zimnej poleciała ciepła woda.
Leave a Reply