akcesoria

Jak wyposażyć klatkę dla chomika?

Chomiki to urocze zwierzątka. Dla wielu z nas w dzieciństwie chomik był pierwszym stworzonkiem, które dostawaliśmy od rodziców do opieki. Dziś jest podobnie. Maluchy także namawiają swoich rodziców, by ci kupili im właśnie chomika. Jeśli Wy także ulegliście tym prośbom, to teraz pewnie zastanawiacie się, jak wyposażyć klatkę dla chomika. Poniższe akcesoria na pewno się Wam przydadzą.

Chomik nie należy do zbyt wymagających w utrzymaniu zwierzątek. W dużej mierze również dlatego rodzice tak chętnie kupują go swoim dzieciom. Wśród najważniejszych akcesoriów dla chomika z pewnością trzeba wymienić klatkę, ściółkę, poidełko, miskę na pożywienie, kołowrotek, domek i ewentualne zabawki.

Klatka dla chomika

Wybierając klatkę dla chomika, wybierzmy taką, która zapewni stworzeniu sporo przestrzeni. Mimo tego, że gryzonie te są niewielkie, potrzebują dość dużo miejsca. Jeśli zatem możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w większą klatkę jednopiętrową lub postawmy na taką z piętrami. Ta druga opcja jest o tyle wygodna, że nie zajmuje przestrzeni na podłodze, a dla zwierzęcia jest dodatkową stymulacją do ruchu i wspinaczki.

Ściółka dla chomika

Wśród najpopularniejszych ściółek dla chomików wyróżnia się tradycyjne trociny oraz granulat. To drugie rozwiązanie posiada dodatkową zaletę, gdyż chłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Będzie więc korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli klatka dla chomika stoi np. w pokoju dziecka. Jako dodatek można także włożyć do klatki trochę sianka, z którego chomik uwije sobie przytulne gniazdko.

Miska i poidełko

Niezbędnymi akcesoriami dla chomika są także miska na jedzenie oraz poidełko. Najlepiej jest wybrać miseczkę ceramiczną, która jest odporna na gryzienie. Z kolei poidełko wybierzmy w zależności od indywidualnych preferencji. W sklepach zoologicznych takich jak Wyspazwierzat.pl znajdziecie poidełka o zróżnicowanej pojemności. Ich atutem jest konstrukcja, która pozwala zwierzęciu na swobodne picie i nie przecieka, gdy gryzoń nie korzysta z urządzenia.

Domek dla chomika

W klatce powinien znaleźć się także komfortowy domek, który zapewni zwierzęciu wygodę i intymności podczas snu. Chomiki lubią mościć sobie przytulne posłanie i spać w ukryciu, dlatego powinniśmy zapewnić im przestrzeń, w której będą mogły się schować.

Zabawki dla chomika

Wyposażając klatkę, nie zapomnijmy o zabawkach dla chomika. Do najpopularniejszych należą oczywiście kołowrotki, w których zwierzę może się wybiegać. Warto też zainwestować w tunele i elementy do wspinaczki. Tańszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w klatce rolek po papierze toaletowym, w których zwierzę będzie mogło się chować.

Oczywiście w sklepach zoologicznych znajdziemy jeszcze szereg innych akcesoriów dla chomika. W niniejszym artykule przedstawiliśmy te najpotrzebniejsze. A na zakupy zapraszamy na Wyspazwierzat.pl.