Dbanie o kręgosłup

Jak dbać o zdrowy kręgosłup? Kilka cennych wskazówek

Niehigieniczny styl życia sprawia, że coraz więcej młodych osób uskarża się na problemy z kręgosłupem. Nawet lekkie dolegliwości bólowe mogą świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się z Twoim ciałem. Kręgosłup masz tylko jeden, dlatego tak ważne jest, abyś zadbała o niego należycie. Z pewnością nie raz słyszałaś powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i w przypadku kręgosłupa również ma ono swoje zastosowanie. Profilaktyka schorzeń kręgosłupa pozwoli Ci uchronić się przed poważnymi konsekwencjami, na które narażasz się ignorując sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało. Zatem jak zatroszczyć się o swój kręgosłup?

Zdrowy kręgosłup: wyjdź na spacer

Jeśli spędzasz przed komputerem od kilku do kilkunastu godzin dziennie powinnaś zafundować sobie odpowiednią dawkę ruchu. Nie musisz od razu wykupować karnet na siłownię, jeśli wiesz, że Twoja motywacja jest ulotna niczym dym z komina. Wystarczy, że w wolnym czasie wybierzesz się na dłuższy spacer z psem do pobliskiego parku. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nordic walking, czyli spacer z kijkami. Angażuje on więcej partii mięśniowych do pracy niż chociażby tradycyjny jogging. Dlatego po skończonej pracy nie wysiaduj na wygodniej kanapie, tylko chwyć za kijki i zatroszcz się o swój kręgosłup.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup: pływanie

Jeśli nie przemawia do Ciebie nordic walking, możesz zamienić go na inny rodzaj aktywności fizycznej. Mowa tutaj o pływaniu, którego korzystny wpływ na mięśnie kręgosłupa wychwalają niemal wszyscy specjaliści. Co więcej, oprócz zbawiennego wpływu na mięśnie grzbietu, pływanie pomoże Ci pozbyć się wad postawy, a także pozwoli zwiększyć wydolność Twoich płuc. Zatem jeśli wejście na czwarte piętro sprawia Ci trudności, regularnie wizyty na basenie powinny rozwiązać Twój problem. Pływanie często polecane jest osobom borykającymi się z bólami i schorzeniami stawów, ponieważ wykonując ruchy w wodzie w dużym stopniu je odciążamy.

Problemy z kręgosłupem: przerwa w pracy

Jeśli Twoja praca wymaga siedzenia za biurkiem w jednej pozycji przez 8 godzin dziennie, powinnaś co godzinę robić kilkuminutowe przerwy, które zresztą przewidują zasady BHP. Oczywiście rzadko się zdarza, by ktoś je restrykcyjnie egzekwował, jednak już 5 minutowa przerwa od siedzenia potrafi korzystnie wpłynąć na jego kondycję. Jeśli masz możliwość, postaraj się wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających mięśnie kręgosłupa, które pozwolą Ci przetrwać kolejne godziny przed komputerem.

Zdrowy kręgosłup: prawidłowa pozycja podczas snu

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się wstać z bólem karku lub przeszywającym bólem w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To oznacza mniej więcej tyle, że Twoja pozycja podczas snu pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście trudno kontrolować swoje ruchy w trakcie spania, jednak dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup poduszki ortopedycznej, dzięki której postawa podczas snu jest zbliżona do optymalnej dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj także, aby dobrze się wysypiać – zdrowy, odpowiednio długi sen pozwala zregenerować się mięśniom całego ciała, przez co są mniej narażone na urazy.