laserowa obrobka metali

Czym różni się cięcie plazmowe od innych metod obróbki metali?

Rozwój technologii wpływa na wprowadzenie wielu udogodnień do różnych branż. Jednym z nich jest rosnąca potrzeba precyzji obróbki elementów metalowych. Chcąc dbać o optymalizacje procesów produkcyjnych, przedsiębiorstwa muszą stawiać na najnowocześniejsze rozwiązania. Do najczęstszych metod, które stosowane są w obróbce metali, zalicza się cięcie laserowe i plazmowe. Czym się od siebie różnią?

Cięcie laserowe – na czym polega?

Cięcie laserowe i cięcie plazmowe w Katowicach pozwalają na precyzję pracy i poprawę jej wydajności. Maszyny do cięcia plazmowego i laserowego pozwalają na automatyzację procesów technologicznych i duże oszczędności materiałowe.

Cięcie laserem jest to proces rozdzielania termicznego, który wykorzystuje takie zjawiska jak wypalanie, sublimacja czy topnienie materiału. Urządzenia laserowe emitują wiązkę światła o dużej energii. Po zetknięciu z obrabianym materiałem, powierzchnia materiału silnie się nagrzewa, co prowadzi do rozdzielenia obrabianego materiału. Cięcie laserowe ma duże zastosowanie i pozwala na obróbkę cienkich metali. Za jego pomocą można przecinać stal nierdzewną, stal czarną, a także wyroby z metali niezależnych.

Cięcie plazmowe – czym się wyróżniaj?

W trakcie cięcia plazmowego wykorzystywane jest zjawisko łuku plazmowego. Wytwarza się ono  pomiędzy elektrodą palnika a obrabianym materiałem, będącym przewodnikiem prądu elektrycznego. Plazma to zjonizowania materia, która przypomina gaz, ale jonizacja jej cząstek jest znacznie większa. Plazma ma zdolność przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury. Cięcie plazmowe ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywane jest w trakcie, gdy przeprowadzane są remonty maszyn, a także cięte elementy balustrad. Za pomocą cięcia plazmowego obróbce można poddać aluminium, stal nierdzewną i stal czarną. Można nim z powodzeniem przecinać metale nawet o grubości 160 mm, doskonale sprawdza się także przy żłobieniu i znakowaniu blach.