filtrowentylacja przemyslowa

Czym charakteryzują się filtracyjne systemy podciśnieniowe?

Filtrowentylacja przemysłowa jest stosowana do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń powstających podczas procesów produkcyjnych w różnych branżach, m.in. w przemyśle metalurgicznym, chemicznym i farmaceutycznym. Jednymi z najpopularniejszych systemów wykorzystywanych w warsztatach i zakładach produkcyjnych są filtracyjne systemy podciśnieniowe. Czym się charakteryzują i przy jakich czynnościach są stosowane?

Czym są filtracyjne systemy podciśnieniowe?

Filtracyjne systemy podciśnieniowe zapewniają pracownikom bezpieczeństwo pracy, a także chronią maszyny przez zniszczeniem. Najpopularniejsze z nich wyłapują dym spawalniczy bezpośrednio z pistoletu, dzięki czemu nie dostaje się on do pomieszczenia. Odkurzacze wysokociśnieniowe składają się z zestawów rur i węży ssących, które łączy się z systemem odsysania spalin i z zaworem klapkowym.

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w czujniki ciśnienia, dzięki temu dopasowują moc do wykonywanej pracy. Wysokociśnieniowe urządzenia do filtracji stosowane są jedynie do oczyszczania miejsca pracy z suchych pyłów. Najczęściej używane są do zbierania resztek włókien, generowanych pyłów i materiałów łatwopalnych powstających podczas szlifowania, spawania i cięcia plazmowego. Tego typu maszyny można zakupić np. w firmie Maszyny Polskie z Torunia.

Jakie są filtracyjne systemy podciśnieniowe?

Systemy podciśnieniowe to jedne z ważniejszych urządzeń stosowanych w ramach filtrowentylacji przemysłowej. Są to głównie urządzenia dostosowane do robotów spawalniczych i stanowisk ręcznego spawania. Mogą być to np. odpylacze z ramionami ssącymi, wyciągi stanowiskowe, a także boczne systemy ssące. Tego typu maszyny są najczęściej wyposażone w kasetowe filtry z węglem aktywnym. Charakteryzują się dużą wydajnością ze względu na porowatą strukturę powierzchni aktywnej oraz dobrymi właściwościami oczyszczającymi ze szkodliwych zanieczyszczeń i lotnych związków organicznych.

Zastosowanie systemów filtracyjnych podciśnieniowych

Filtracyjne systemy podciśnieniowe stosowane są przy pracach na stanowiskach wykorzystujących technologie takie jak cięcie płomieniowe i plazmowe, a także podczas obróbki sklejek, akrylu i pleksi. Znajdują się w warsztatach i zakładach przemysłowych, ale też w laboratoriach chemicznych i farmaceutycznych. Urządzenia filtracyjne wysokiego podciśnienia wykorzystywane są przede wszystkim do odciągania pyłów spawalniczych, m.in. produkowanych podczas obróbki blach, rur i profili. Są wykorzystywane przede wszystkim na ruchomych stanowiskach pracy, ale mogą być również na stałe integrowane z systemami wyciągowymi, zapewniając w ten sposób wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu pracownikom.