Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – przyczyny, objawy, leczenie

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przczyn wypadania włosów. Dolegliwość ta występuje głównie u dzieci i młodych dorosłych.

Łysienie plackowate – co to jest?

Łysieniem plackowatym nazywamy chorobę, której skutkiem jest wypadanie włosów. Z obserwacji lekarzy wynika, że z łysieniem plackowatym największą styczność mają dzieci oraz tzw. młodzi dorośli. Jest to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. W skutek tego na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków. Należy pamiętać, że tego typu zmiany nie występują tylko na owłosionej skórze głowy, ale również na brwiach, czy brodzie.

Z wielu badań wynika, że choroba najczęściej daje o sobie znać już w dzieciństwie lub w bardzo młodym wieku. Aż 66% chorych ma mniej niż 30 lat. Jednakże może dopaść każdego, w każdym wieku. Warto przy tym zaznaczyć, że przebieg choroby jest tym gorszy, a leczenie tym trudniejsze, im wcześniej pojawiają się objawy łysienia plackowatego.

Objawy łysienia plackowatego

Najbardziej charakterystycznym objawem łysienia plackowatego jest występowanie jego ognisk łysienia, które są bardzo dobrze odgraniczone. Mają one zazwyczaj regularny kształt, a skóra pozostaje normalna, niezmieniona chorobowo.

W początkowej fazie dolegliwości pojawia się ból oraz poczucie mrowienia w danym obszarze (najczęściej skóra głowy). W dalszej kolejności następuje nagła utrata włosów (zazwyczaj na niewielkim okrągłym obszarze). Wokół ognisk wyłysienia powstają tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótkie ułamane włosy. Wraz z rozwojem łysienia plackowatego, pojawia się coraz więcej obszarów wyłysienia.

Łysienie plackowate – przyczyny

Dokładne przyczyny owej choroby nie są dokładnie znane. Istnieje wiele przypuszczeń, że łysienie plackowate ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że w przebiegu choroby układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, gdyż są one przez niego uważane za ”obce”. Wtedy właśnie dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, które przyczyniają się do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Pod uwagę są brane również czynniki psychologiczne i genetyczne (w mniejszym stopniu).

Można leczyć łysienie plackowate? Jak? – Sposoby leczenia

Łysienie plackowate mimo iż jest przykrą dla człowieka dolegliwością, to w żadnym stopniu nie zagraża życiu ani zdrowiu. Istnieje jednak szansa, że choroba wywoła problemy psychiczne związane np. z samoakceptacją. Najczęściej chorzy uczęszczają na różnorakie terapie, aby sobie z owym problemem poradzić. W praktycznym leczeniu stosuje się preparaty miejscowe, w postaci kremów, żeli, maści czy płynów.

Ukazała się jendak całkiem nowa metoda, która opiera się na stosowaniu miejscowo silnych alergenów kontaktowych samych lub w połączeniu z innymi wspomagającymi metodami. Wszystko zależy od stanu wyjściowego oraz reakcji pacjenta na leczenie. Leczenie łysienia plackowatego za pomocą DCP i triamcynolonu

Jedną z substancji, która wywołuje silne reakcje alergiczne jest DCP – difenylocyklopropen. Substacja syntetyzowana chemicznie, która nie występuje w sposób naturalny w przyrodzie. U zdecydowanej większości pacjentów substancja ta wywołała reakcję alergiczną po podaniu jej na skórę. Działanie leku efektywnie wpływa na układ immunologiczny w całym organizmie przywracając jego prawidłowe działanie. Substancja wycisza autoagresję, a poprawia pracę układu w walce z obcymi patogenami.

W wykorzystaniu leczniczym tej metody ważny jest fakt ze DCP rozpada się zaraz po kontakcie ze skórą. Dzieje się tak, ponieważ pierścień cyklopropenowy, z którego zbudowany jest związek jest bardzo nietrwały.

Kolejną, jedną z nowszych metod jest śródskórne wstrzyknięcie acetonidu triamcynolonu co 2-6 tygodni. Są najlepiej zbadana metodą immunosupresji. Lek pobudza miejscowy odrost włosów w 60-67% przypadków. Po odstawieniu leków problem łysienia może niestety powrócić, dlatego leczenie wymaga wiele czasu. Dodatkowo musisz pamiętać, że terapia hormonalna ma wpływ na funkcjonowanie niemalże całego organizmu, dlatego wymaga stałej kontroli lekarskiej oraz wykonywania badań kontrolnych.

Jeśli ktokolwiek ma problemy z włosami – nadmiernym ich wypadaniem, czy łysieniem – polecam wybrać się do Kliniki OT CO w Warszawie. Klinika bez wątpienia jest miejscem godnym polecenia, a dr. Piotr Turkowski, który jest specjalistą w dziedzinie włosów na pewno zajmie się każdym pacjentem, oraz podejdzie profesjonalnie do problemu.